FOTO Rapid - Dinamo 1-1 | Giuleștenii rămân fără victorie în debutul sezonului din Superligă

Rapid Dinamo Superliga
Data publicarii: Duminica 18 August 2024, 23:30
Data actualizarii: Duminica 18 August 2024, 23:31

Rapid și Dinamo s-au întâlnit în Giulești, duminică, de la ora 21:30, în runda a șasea din Liga 1, partida încheindu-se la egalitate, scor 1-1.

Rapid - Dinamo 1-1

Final de meci!

Minutul 78 - GOOOL Dinamo! Selmani restabilește egalitatea din lovitură de pedeapsă, obținută în urma unui fault comis de Ignat, în careu.

Minutul 74 - Ocazie pentru Rapid! Claudiu Petrila scapă pe contraatac, ajunge în interiorul careului, șutează la colțul scurt, dar Golubovic salvează.

Minutul 57 - Ocazie pentru Dinamo! Selmani pătrunde în interiorul careului, însă Siegrist are o intervenție providențială.

Minutul 53 - GOOOL Rapid! Claudiu Petrila transformă o lovitură de pedeapsă obținută de giuleșteni în urma unui fault comis de Boateng, în careu.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 44 - Ocazie pentru Rapid! Borza aruncă de la margine direct în careu, Gojkovic preia în interiorul careului mic și șutează în bară.

Minutul 33 - Ocazie pentru Rapid! Claudiu Petrila ia o acțiune pe cont propriu de la jumătatea terenului, driblează mai mulți adversari și finalizează cu un șut care trece puțin pe lângă poartă.

Minutul 14 - Ocazie pentru Dinamo! Abdallah recuperează mingea în jumătatea adversă, Selmani șutează de la marginea careului, însă mingea este prinsă de portarul giuleștenilor.

Minutul 7 - Ocazie pentru Rapid! Golubovic iese greșit din poartă, giuleștenii atacă poarta, însă adversarii se repliază, iar Papeau obține doar corner.

A început partida!

UPDATE 21:12 | Cu mai puțin de 20 de minute înainte de fluierul de start, la porțile de acces în stadion s-au format cozi imense, iar fanii și-au pierdut răbdarea.

Rapid - Dinamo: echipele de start

Rapid: Siegrist - Braun, Pașcanu, Ignat, Borza - Kait, Mendes - Papeau, Gojkovic, Petrila - Jambor

Rezerve: Aioani, Săpunaru, Blazek, Manea, Oaidă, Burmaz, Hasani, Pop, Micovschi, El Sawy, Iacob

Antrenor: Neil Lennon

Dinamo: Golubovic - Sivis, Boateng, Homawoo, Opruț - Milanov, Gnahore, Cîrjan - Bani, Selmani, Abdallah

Rezerve: Ailesei, Al. Stoian, Pașcalău, Licsandru, Bordușanu, Patriche, Caragea, D. Irimia, Rotund, An. Florescu, Costin

Antrenor: Zeljko Kopic

Rapid - Dinamo, LIVE TEXT de la 21:30

Cele mai importante informații înainte de Rapid - Dinamo:

• Cu o zi înaintea meciului, Rapid a bătut palma cu Sparta Praga pentru vânzarea lui Albion Rrahmani. Golgheterul kosovar a plecat duminică în Cehia, iar giuleștenii vor încasa 5 milioane de euro și 15% dintr-un viitor transfer.
  • "Meciul va fi câștigat. Garantez! Puteți să notați! Va fi un nou început", este declarația președintelui de la Rapid, Viorel Moldovan, înaintea derby-ului cu Dinamo.
  • Dinamo nu se poate baza la acest meci pe Dennis Politic, accidentat în precedenta etapă. În schimb, Hakim Abdallah este refăcut și ar putea fi titularizat de Zeljko Kopic.
  • Neil Lennon se află sub o presiune uriașă din cauza rezultatelor (patru remize și o înfrângere în primele cinci etape). Giuleștenii sunt pe locul 15, penultimul, cu 4 puncte, în timp ce Dinamo are 8 puncte și e pe 5, cu cel mai bun atac din România (13 goluri, la egalitate cu Universitatea Craiova).

Rapid - Dinamo, derby-ul cu numărul 116 în campionat

• Cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de 115 ori, de 50 de ori a câştigat gruparea alb-roşie, de 40 de ori s-a impus formaţia giuleşteană, iar alte 25 de partide s-au terminat la egalitate, informează LPF
  • Palmares cu Rapid gazdă: 58 de meciuri - 24 victorii Rapid - 13 remize - 21 succese Dinamo.
  • Întâia confruntare a avut loc pe 9 septembrie 1948, Dinamo - CFR Bucuresti 0-1. Golul lui Ştefan Filotti, din minutul 60, le-a produs „roş-albilor" prima înfrângere din istoria clubului în campionatul României. Cele două formații erau antrenate de Coloman Braun – Dinamo, respectiv Petre Steinbach – Rapid.
  • Cea mai mare diferenţă de scor: 17 septembrie 1988, Dinamo - Rapid 6-0 (Cămătaru dublă, Mateuţ, Rednic, Andone, Vaişcovici).
  • Cea mai recentă dispută directă din Superliga României: 27 ianuarie 2024, Dinamo - Rapid 1-2, marcatori H. Abdallah, respectiv J. Papeau şi B. Burmaz.

Neil Lennon, înainte de Rapid - Dinamo: "Vor fi modificări în primul 11, dar nu multe"

Întrebat despre dezamăgirea fanilor, care i-au cerut demisia în ultimele etape, Neil Lennon a spus că îi înțelege pe suporteri. În același timp, nord-irlandezul s-a apărat, transmițând că este un învingător și scoțând în evidență palmaresul bogat atât ca jucător, cât și ca antrenor.

Lennon a transmis că vor fi câteva schimbări în echipa de start față de meciul cu Gloria Buzău (1-1), din precedenta etapă, însă "nu multe".

"Cred că este de înțeles faptul că fanii nu sunt satisfăcuți de rezultatele de până acum. Am luptat foarte mult pentru a obține o victorie, însă nu am reușit. Tot ceea ce simt fanii, eu simt înzecit.

În cariera mea am câștigat 24 de trofee majore. Știu să câștig, doar că la momentul actual e nevoie de puțin timp pentru a schimba cultura, profesionalismul. Înțeleg complet frustrarea fanilor, iar eu simt o presiune autoimpusă care e mai mare decât presiunea de la oricine altcineva. Mesajul meu pentru fani? Și noi ne dorim la fel de mult ca voi.

Da, vor fi modificări în primul 11, dar nu multe. Sunt mulțumit de modul în care a arătat echipa și de modul în care a controlat jocul. Din punct de vedere defensiv am arătat foarte bine. La meciul trecut, golul adversarilor a venit dintr-o fază fixă. Am ratat și câteva ocazii importante spre final. Dacă am fi marcat, nu am mai fi avut acum toate aceste discuții legate de faptul că echipa nu câștigă. Trebuie să mergem mai departe și să continuăm să credem. Sunt convins că rezultatele vor veni", a spus Neil Lennon, la conferința de presă.

Zeljko Kopic: "Vreau personalitate, mentalitate și caracter"

Zeljko Kopic a fost prezent vineri la conferința de presă premergătoare derby-ului și a remarcat calitățile pe care le posedă rapidiștii. Croatul a mai evidențiat și că va fi o atmosferă incendiară în Giulești, dar și că vrea de la elevii săi să joace cel mai bun fotbal.

"Când am venit eu, Dinamo era într-o situație grea, mă luptam să o îmbunătățim. Nu eram în top, dar eram aproape de targetul de a ne salva. Rapid avea așteptări mult mai mari, nu credeau că vor începe cu 4 puncte în 5 meciuri. Nu se compară. Eu am preluat echipa Dinamo de foarte jos.

Dacă vrei să fii antrenor la Dinamo, Rapid, FCSB, ai presiune, e normal. Nu voi vorbi despre colegi niciodată, fiecare vine să muncească, să aibă succes și nu pot vorbi despre ei. Le doresc toate cele bune, vreau să câștig meciurile, evident, dar am respect pentru ei. Discut doar de mine și de clubul meu.

Ceea ce e sigur e că au (n.r. – rapidiștii) calitate individuală, ofensiv au fotbaliști care pot face diferența, e evident. E normal să fie sold out, e derby, va fi atmosferă. Eu vreau ca jucătorii mei să fie motivați. Nu contează meciul, toți au energie împotriva noastră, așa va fi și mâine. Vreau personalitate, mentalitate, caracter și să jucăm cel mai bun fotbal al nostru", a spus Zeljko Kopic.

VIDEO Giani Kiriță, mesaj de luptă înainte de Rapid - Dinamo: "Îi călcăm pe cap, luăm 3 puncte și la casierie!"