Data publicarii: Luni 05 August 2024, 23:57
Data actualizarii: Marti 06 August 2024, 00:11

Rapid și Sepsi OSK s-au întâlnit în etapa cu numărul patru din Superliga.

Rapid - Sepsi OSK 2-2

Minutul 90+9: Final de meci!

Minutul 90+7: Ce ocazie! O centrare îl găsește singur pe Rareș Pop în careu. Tânărul șutează în forță, dar Niczuly are un reflex genial și respinge.

Minutul 90+3: Claudiu Micovschi a reluat de la marginea careului. Șutul îndrăzneț a trecut puțin pe lângă poarta apărată de Roland Niczuly.

Minutul 90: Rapid încearcă să pună în practică o schemă lucrată la antrenamente. Papeau îi lasă mingea lui Rareș Pop, care șutează! Execuția a fost lipsită de precizie și nu i-a pus probleme portarului covăsnenilor.

Minutul 86: Florin Ștefan centrează în forță de la marginea careului. Michael Breij preia cu capul, dar execuția trece cu puțin pe lângă poartă,

Minutul 72: Mihajlo Neskovic scapă singur în careu și șutează! Execuția a fost lipsită de precizie și a trecut pe lângă poarta apărată de Aioani.

Minutul 58: GOOOL Sepsi OSK! Gabriel Debeljuh restabilește egalitatea. Atacantul a profitat de o respingere, după un șut al coechipierului său, Marius Coman.

Minutul 68: Oroian trimite o centrare precisă în careul giuleștean. Aioani a fost pe poziție și a ieșit la întâmpinare. Pericolul a fost eliminat.

Minutul 51: Cătălin Burmaz s-a accidentat grav și a fost scos de pe teren pe targă. Timotej Jambor îl va înlocui.

A început repriza secundă.

Minutul 45+3: Final de primă repriză!

Minutul 42: GOOOL Rapid! Claudiu Petrila a scăpat singur singurel și nu l-a iertat pe Roland Niczuly! "Decarul" înscrie superb.

Minutul 26: Kallaku nu se lasă! Albanianul își încearcă norocul de la 25 metri. Șutul a fost în forță, dar a fost plasat pe centrul porții lui Aioani.

Minutul 24: Kallaku pătrunde periculos în careu, dar este blocat de Blazek.

Minutul 18: Gabriel Debeljuh își încearcă norocul și trimite cu capul! Lovitura sa nu se încadrează pe spațiul porții.

Minutul 5: Christopher Braun încearcă să trimită o centrare din corner dar balonul nu ajunge la nici un coechipier și părăsește suprafața de joc.

Minutul 3: GOOOL Rapid! Filip Blazek își spală păcatele. După ce a fost component la golul primit în secunda 43, fundașul înscrie de o greșeală a covăsnenilor și înscrie.

Minutul 1: GOOOL Sepsi! Kevin Varga profită de o ieșire neinspirată a portarului Aioani și înscrie.

Minutul 1: Start de partidă!

Echipele de start

Rapid: Aioani - Ignat, Blazek, P. Iacob - Manea, Kait, Petrila, Micovschi, Braun - Hasani, Burmaz

Rezerve: Ungureanu, Săpunaru, Rrahmani, Papeau, Oaidă, G. Gheorghe, Jambor, Borza, Bădescu, Pașcanu, R. Pop, El Sawy

Antrenor: Bogdan Lobonț

Sepsi: Niczuly - Oteliță, Ciobotariu, Ninaj, F. Ștefan - Varga, Alimi, Mino, Kallaku - Neskovic, Debeljuh

Rezerve: D. Moldovan, Gyebge, Kecskes, Bardea, Oroian, Breji, Hajdin, Siger, Drăghiceanu, M. Coman

Antrenor: Bernd Storck

Bucureştenii au marcat cel puţin un gol în 17 dintre precedentele 18 meciuri jucate în campionat pe teren propriu. De partea cealaltă, covăsnenii au înscris de fiecare dată în 13 dintre ultimele 14 deplasări din Superligă.

Cele două echipe s-au mai întânit în principala competiţie internă de 11 ori, fiecare şi-a trecut în cont câte trei victorii, iar alte cinci partide s-au terminat la egalitate, potrivit LPF.

Rapid - Sepsi OSK, luni, 5 august – ora 22:00

Primul meci a avut loc pe 2 octombrie 2021, Sepsi OSK - Rapid 2-2. Cea mai mare diferenţă de scor s-a consemnat pe 20 ianuarie 2023, Rapid - Sepsi OSK 3-0, meci în care Marko Dugandzic a înscris de trei ori în primele 19 minute, acesta fiind cel mai rapid hat-trick reuşit de un jucător pe prima scenă din România în ultimii de 52 de ani (de la Anghel Iordănescu, 22 octombrie 1972, Steaua - Sportul Studenţesc 4-1 / minutele 2, 7, 16).

Rapidiștii nu-l vor avea alături de ei pe antrenorul  Neil Lennon, care în momentul de față se află în țara natală pentru a participa la funeraliile mamei sale.

"Neil Lennon: 'Frumoasa mea mamă, Ursula, a decedat în această dimineață la ora 10:51'.

Suntem alături de antrenorul nostru în aceste momente grele și îi dorim multă putere", a fost comunicatul transmis de Rapid.