Rapid, victorie in fata liderului din Cehia: Rapid 1-0 Victoria Plzen! Gol Ovidiu Herea Superliga

Rapid a castigat al patrulea amical din Spania

Golul formatiei giulestene a fost marcat de Herea din lovitura de la 11 metri in minutul 65. In minutul 90, Rapid a ramas in zece oameni, Ezequias primind cartonasul rosu.

Tehnicianul Marius Sumudica a inceput partida cu urmatorul unsprezece: Bornescu - Costa, Glauber, Grigore, Bozovici - Grigorie, Lazar, Olberdam, Cesinha - Herea, Spadacio. Pe parcursul intalnirii au mai intrat Cassio, Ezequias, Straton si Frunza.

De la acest meci au absentat M. Constantin, Roman si Sburlea, convocati la echipa nationala a Romaniei, si Rui Duarte, care inca nu s-a prezentat la lot.

De la sosirea in Spania, formatia antrenata de Marius Sumudica a mai inregistrat o victorie, scor 3-1, cu Dnepr Dnepropetrovsk, si doua infrangeri, scor 3-5 (in urma loviturilor de departajare), cu Rosenborg Trondheim si 1-3 (in urma loviturilor de departajare), cu Malmo.

Urmatoarea partida de verificare este programata, luni, cand echipa giulesteana va intalni formatia rusa Spartak Moscova.