Rapidiștii au explicat ce s-a întâmplat la meciul cu UTA: ”Din acest motiv nu ne-a mai ieșit jocul”

uta arad - rapid paul iacob Superliga Superliga
Data publicarii: Sambata 13 Iulie 2024, 22:49
Data actualizarii: Sambata 13 Iulie 2024, 22:48

UTA - Rapid s-a încheiat 1-1.

Cele două echipe și-au dat întâlnire sâmbătă seară, de la ora 19:15, pe stadionul ”Francisc von Neuman”. La capătul celor 90 de minute, Rapid și UTA au împărțit punctele, după ce au înscris fiecare câte un gol.

Paul Iacob a fost integralist în Rapid - UTA, iar la finalul meciului a ținut să puncteze faptul că giuleștenilor le-a venit de hac căldura, motiv pentru care în actul secund jucătorii nu au mai putut evolua la intensitate maximă.

”În a doua repriză n-am mai rezistat, am picat fizic și nu ne-a mai ieșit jocul așa de bine. Ne bucurăm că s-a terminat egal, am avut și noi ocaziile noastre. A fost fault, n-a fost niciun dubiu.

Nu știu cum au jucat cei de la Sepsi la ora 5, a fost foarte cald. Am ținut o repriză ritmul, au apărut greșelile, am avut crampe. Este un punct de plecare, trebuie să ne descurcăm de aici încolo.

Am avut mai multă agresivitate, dar cât ne-au ținut bateriile. Sistemul ne place, ne ajută, cred că ne potrivim acestui sistem”, a spus Paul Iacob la finalul confruntării de la Arad.

Echipele de start

• UTA Arad: R. Popa - Rodrigues, Conte, Benga, Trif - C. Mihai, Van Durmen, V. Costache - Omondi, Ezekiel, Fabry

Rezerve: D. Iliev, Râpă, Iurasciuc, Ekmecki, Machado, Dumiter, Cîmpanu, R. Cristea, Healf, A. David

Antrenor: Mircea Rednic

• Rapid: Aioani - Braun, Blazek, Iacob, Borza - Manea, Oaidă, Kait, Papeau - Hasani, Rrahmani

Rezerve: Ungureanu, Bădescu, Săpunaru, Micovschi, Emmers, Petrila, El Sawy, Burmaz, Jambor, G. Gheorghe, Stan, Ignat

Antrenor: Neil Lennon

Christopher Braun a deblocat tabela de marcaj în minutul 23, din pasa lui Albion Rrahmani. În actul secund, Cîmpanu a restabilit egalitatea. Pe final, Omondi a înscris golul victoriei (minutul 89), care a fost în cele din urmă invalidat de intervenția arbitrajului video.