Reacția lui Mandorlini, după succesul de la Arad

Reacția lui Mandorlini, după succesul de la Arad Superliga

CFR Cluj a învins-o cu 3-1 pe UTA Arad.

CFR Cluj s-a impus fără prea mari probleme pe arena „Francisc von Neuman”, pe o ploaie torențială. Ardelenii au înscris de trei ori și au plecat de la Arad cu toate cele trei puncte.

Andrea Mandorlini, antrenorul principal al CFR-ului, a vorbit după meci și a remarcat faptul că a rămas plăcut surprins de ce a văzut la UTA Arad.

„(n.r. De ce credeți că fotbalul românesc are atât de multe greutăți în preliminariile cupelor europene?) E un moment particular pentru fotbalul românesc. Farul a fost eliminată. În fotbal vrei totul imediat, dar trebuie să ai răbdare.

Văd ce se întâmplă la UTA că e un mediu frumos, îi felicit”, a spus Andrea Mandorlini, după meci.

UTA Arad - CFR Cluj 1-3

Cele două echipe s-au duelat pe arena „Francisc von Neuman” din Arad, în a doua etapă disputată a noului sezon al Superligii României. Arbitrul Găman a fost la centrul partidei.

Prima repriză a fost o nebunie totală!

Cooper a deblocat tabela în minuul 27, iar două minute mai târziu Bîrligea a restabilit egalitateta. Jefte a ratat un penalty în minutul 35, iar Carp și-a dat autogol în minutul 40.

În repriza secundă, jocul s-a domolit. Yeboah a dus scorul la 3-1 în minutul 85 și a închis tabela. CFR Cluj a reușit, astfel, să plece de la Arad cu toate cele trei puncte.

Echipele de start

• UTA Arad: Iacob - Carp, Benga, Markov, Abeid - Pop, Dumitrașcu, Stahl, Mihai - Fabry, Cooper
  • CFR Cluj: Sava - Mogoș, Ajeti, Țîru - Manea, Fililp, Muhar, Cvek, Camora - Bîrligea, Betancor