Grupa ”de foc” din cadrul sezonului 2024-2025 al Cupei României este Grupa B, din care fac parte FCSB, Universitatea Craiova, Petrolul, Dinamo, Agricola Borcea și Metalul Buzău.

Zeljko Kopic (47 de ani), antrenorul lui Dinamo, a tras primele concluzii după ce a văzut grupa din care face echipa sa în noul sezon din Cupa României.

În sezonul precedent, ”câinii” au avut șansa de a se califica în fazele eliminatorii ale competiției, dar au fost eliminați după un 3-3 cu Oțelul Galați în ultima etapă a grupelor.

Zeljko Kopic: ”Sunt trei meciuri tari”

„Da, sunt trei meciuri tari. FCSB are multă calitate, este campioana României. Petrolul joacă bine în campionat și este o formație foarte bine organizată. Metalul Buzău este un adversar redutabil, să nu uităm pe cine a eliminat ca să ajungă în grupele Cupei!

Ideea este că vor fi meciuri grele pentru noi, dar și pentru ele! Vă asigur. Vom pregăti fiecare meci să câștigăm, să dăm totul pentru victorie”, a spus Zeljko Kopic, la GSP.ro.

Grupa B: FCSB, Universitatea Craiova, ACS Petrolul 52, Dinamo 1948, Agricola Borcea, Metalul Buzău

• Etapa 1: Metalul Buzău – Universitatea Craiova, Dinamo – FCSB, Agricola Borcea – ACS Petrolul 52

• Etapa 2: ACS Petrolul 52 – Universitatea Craiova, Agricola Borcea – FCSB, Metalul Buzău – Dinamo

• Etapa 3: FCSB – Universitatea Craiova, Dinamo – ACS Petrolul 52, Agricola Borcea – Metalul Buzău

Primele două echipe clasate în fiecare grupă în parte se califică în faza sferturilor de finală urmând a disputa următoarele meciuri conform schemei de mai jos, cu mențiunea că echipele câștigătoare ale grupelor vor disputa meciurile pe teren propriu. De asemenea, În semifinale, câștigătoarele sferturilor de finală 1 și 3 vor fi gazde.