Reacție surprinzătoare după ce Marius Șumudică a debutat cu victorie la Rapid: ”Să-i facă statuie lui Lennon”

Poli Iasi - Rapid Marius Sumudica Rapid Superliga Marius Șumudică / Foto: Sport Pictures
Data publicarii: Sambata 24 August 2024, 00:22
Data actualizarii: Sambata 24 August 2024, 00:23

Meciul dintre Poli Iași și Rapid s-a încheiat cu scorul de 1-2.

Giuleștenii au obținut prima victorie din acest sezon de Superligă cu echipa care le-a încurcat pe rivalele Dinamo și FCSB. Alex Pașcanu a deschis scorul chiar înainte de pauză pentru echipa lui Marius Șumudică, iar Rareș Pop a dus scorul la 2-0 în partea secundă, în minutul 54, cu un șut de la marginea careului.

Ultimul gol al partidei a fost marcat în minutul 78. Teixeira a înscris cu un șut superb, a redus din diferență și le-a permis celor de la Poli Iași să alerge după golul egalizator până la final, dar fără succes.

Florin Prunea: ”Să-i facă statuie lui Lennon”

Florin Prunea, fostul mare internațional, a urmărit partida și a rămas impresionat de portarul celor de la Rapid, elvețianul Benjamin Siegrist (32 de ani), adus de Neil Lennon în Giulești de la Celtic.

„Să-i facă statuie lui Lennon că l-a adus pe Siegist. A făcut un lucru bun, foarte bun! Ăsta e portar! S-a făcut diferența la portari, dar Rapid victorie meritată”, a spus Florin Prunea, la Digi Sport.

Pentru Benjamin Siegrist, acesta a fost al treilea meci ca titular în poarta Rapidului, după cele cu Gloria Buzău (1-1) și Dinamo București (1-1).

Ce program are Marius Șumudică la Rapid

După deplasarea de la Iași, Rapid va avea parte de un alt test dificil, tot în deplasare, cu Universitatea Craiova, liderul din Superliga României. Primul meci al lui Șumudică în Giulești va fi abia după pauza competițională pentru meciurile echipelor naționale, pe 14 septembrie, cu Universitatea Cluj.