Remarcatul lui Ilie Dumitrescu, după FCSB - Maccabi 1-1: "A fost mai periculos!"

Ilie Dumitrescu FCSB Gigi Becali Maccabi Tel Aviv Superliga Ilie Dumitrescu / Foto - Gabriel Chirea
Data publicarii: Marti 23 Iulie 2024, 22:45
Data actualizarii: Marti 23 Iulie 2024, 22:46

FCSB - Maccabi Tel Aviv s-a terminat 1-1.

Campioana României în exercițiu a remizat, scor 1-1, împotriva campioanei Israelului, Maccabi Tel Aviv, pe teren propriu, și va pleca cu a doua șansă în retur.

Dan Biton a deschis scorul în minutul 71, dar roș-albaștrii au remizat rapid prin Joyskim Dawa, în minutul 75 , care a și închis tabela.

• Ilie Dumitrescu, în interiorul Hanului cu Tei / Foto - Hanul cu Tei (FB)

Ilie Dumitrescu: "Pentru mine e mai periculos Băluță"

Imediat după meci, Ilie Dumitrescu, fost mare internațional, a avut un remarcat. Este vorba despre Alex Băluță, winger-ul în vârstă de 30 ani a roș-albaștrilor, care a făcut un meci foarte bun.

"Miculescu? Foarte bine a jucat. Băluță foarte activ, a creat dezechilibru, foarte bine! Ștefănescu? Trebuie să se acomodeze la tot ce înseamnă presiune, la FCSB mă refer. Pentru mine e mai periculos Băluță, intră foarte bine în interior. Dacă iese puțin din raza fundașului, e gata! Per total a fost bine, a jucat foarte bine!", a declarat Ilie Dumitrescu, la televiziunea Digi Sport.

Returul dintre FCSB și Maccabi Tel Aviv este programat pe 31 iulie, pe stadionul "Bozsik Arena" din Ungaria, de la ora 21:00.

FCSB - Maccabi Tel Aviv 1-1

Meciul a început cu un ritm alert, iar echipa din Israel a avut prima ocazie periculoasă încă din minutul 8, când Eran Zahavi a încercat un șut de la distanță, dar execuția sa a fost imprecisă.

FCSB a replicat prin Alex Băluță, care a fost activ în atac. În minutul 13, a încercat să trimită o pasă periculoasă în careu, dar balonul a fost interceptat. În minutul 16, Băluță a șutat spre poartă, dar portarul advers a respins.

Prima repriză s-a încheiat cu scorul de 0-0, deși au existat ocazii de ambele părți. În minutul 48 al reprizei secunde, Maccabi a avut o oportunitate bună prin Avishay Cohen, dar acesta a trimis în plasa laterală. Alex Băluță a continuat să fie periculos, însă șutul său din minutul 51 a fost parat de Roi Mishpati.

În minutul 71, Maccabi a deschis scorul prin Dan Biton, care a profitat de o respingere în careu și a trimis mingea în poartă. FCSB a egalat rapid, în minutul 75, printr-o lovitură de cap a lui Joyskim Dawa, după o centrare din lovitură liberă a lui Darius Olaru.

Ultimele minute ale meciului au fost intense, cu FCSB în căutarea golului victoriei. În minutul 90+3, Olaru a trimis o centrare periculoasă, dar mingea a părăsit terenul. În minutul 90+6, Olaru a trimis din nou o centrare precisă, dar Musi nu a reușit să ajungă la timp la minge și partida s-a încheiat cu scorul de 1-1.