Fără victorie acasă din luna mai, Rapid avea deja 3-0 la pauză în meciul cu Farul după golurile lui Borza (13'), Petrila (30') și Pașcanu (40'). Intrat în minutul 66, debutantul Alex Dobre a reușit o dublă (72' și 90+5'), iar gazdele s-au impus cu 5-0.

Marius Șumudică (53 de ani) s-a arătat impresionat de evoluția lui Alexandru Dobre, pe care l-a comparat cu Denis Drăguș, finul său și atacantul pe care l-a antrenat anul trecut la Gaziantep.

Marius Șumudică: ”Dobre e tanc”

„Nu știu dacă Dobre marca dacă începea titular, este un jucător de explozie, se descurcă foarte bine în duelurile 1 la 1. Dacă aș fi început cu el, în momentul în care trebuie să scoți om din joc, echipa adversă se aglomerează, intervin probleme. Am ales experiența. N'Jie nu mi-a displăcut, n-a pierdut mingea, a știu când să temporizeze.

La Dobre intervine și tinerețea și puterea lui nativă, are niște picioare...Când eram pe teren la antrenament și era în fața mea parcă vedeam picioarele lui Drăguș. E tanc, Drăguș 2.

Hromada este ok, eu sunt mai dezamăgit în momentul în care un jucător ia roșu pentru o lovitură cu cotul sau pe injurii la adresa arbitrului. Mi-a plăcut atitudinea lui după meci, când am vorbit cu echipa, a intrat în mijloc și și-a cerut scuze. Asta înseamnă să ai atitudine de lider, suporți consecințele”, a spus Marius Șumudică, potrivit Fanatik.ro.

La 26 de ani, Dobre se află la prima sa experiență la nivel de seniori în România. Până acum a evoluat doar în străinătate, în Anglia, Franța și Portugalia.

Rapid se pregătește pentru derby-ul cu FCSB

Rapid a urcat pe locul 10, cu 16 puncte în 13 etape, la trei lungimi în spatele ultimei poziții care duce în play-off.

În runda următoare, Rapid va disputa derby-ul cu FCSB pe Arena Națională, duminică, de la ora 21:00, în etapa a 14-a din sezonul regulat al Superligii.