Universitatea Craiova Cristi Sapunaru Elvir Koljic Istvan Kovacs Rapid Superliga
Data publicarii: Sambata 31 August 2024, 22:34
Data actualizarii: Sambata 31 August 2024, 22:37

Istvan Kovacs a dictat două lovituri de la 11 metri pe parcursul primei reprize a meciului Universitatea Craiova - Rapid, însă VAR-ul a intervenit la cea de-a doua decizie.

Rapid a deschis scorul în minutul 18, prin Braun, care a fost servit excelent de Petrila pe un contraatac și a înscris pentru 1-0. Universitatea Craiova a egalat în minutul 33 prin Mitriță, care a transformat un penalty cu un șut pe centrul porții lui Siegrist.

Repriză grea pentru Istvan Kovacs la Universitatea Craiova - Rapid

Penalty-ul acordat Universității Craiova a fost însă unul controversat. Cristi Săpunaru l-a faultat în propriul careu pe Elvir Koljic, însă reluările au părut să arate că atacantul bosniac a comis un henț în momentul întoarcerii către poartă, înaintea intervenției stoperului de la Rapid.

Săpunaru, avertizat cu cartonaș galben, a mers imediat la Istvan Kovacs și i-a transmis că Elvir Koljic ar fi comis un henț. Cătălin Popa, arbitrul VAR, nu a intervenit, astfel că lovitura de la 11 metri a rămas în picioare, iar Mitriță a transformat.

În prelungirile primei reprize, Istvan Kovacs a mai acordat un penalty pentru un presupus fault comis de Koljic asupra lui Pașcanu. Reluările au părut să arate că atacantul Universității Craiova este primul care atinge mingea în momentul degajării.

De această dată, cel mai important arbitru român din ultimii ani a mers la monitorul VAR, a revăzut faza și a anulat penalty-ul, considerând că Elvir Koljic nu l-a faultat pe Pașcanu.