Petrolul Ploiesti Ionel Danciulescu Superliga Superliga
Data publicarii: Luni 22 Iulie 2024, 08:43
Data actualizarii: Luni 22 Iulie 2024, 08:42

Duminică seară, Petrolul Ploiești a pierdut categoric cu Dinamo, scor 1-4.

”Lupii galbeni” au făcut la finalul weekendului deplasarea în Capitală pentru confruntarea de pe ”Arcul de Triumf” din a doua etapă a SuperLigii României.

La capătul celor 90 de minute, Dinamo a beneficiat de toate cele trei puncte, în timp ce Petrolul Ploiești s-a întors acasă cu zero puncte și zero perspective.

Ionel Dănciulescu, fost internațional român, a avut o reacție dură la adresa jocului arătat de elevii lui Mehmet Topal. Danciu a remarcat faptul că ”lupii galbeni” au evoluat extrem de slab și că este dezamăgit de jucătorii petroliști.

”Dinamo a fost mult mai bună decât Petrolul. O partidă foarte bună. Dezamăgitor pentru mine este prestația Petrolului. Nu am mai văzut de mult o echipă așa de slabă. Mari probleme de vestiar, financiar.

Să vedem dacă va prinde implantul ăsta cu Mehmet Topal. Primele două goluri au fost primite pe pressing-ul avansat făcut de cei de la Dinamo”, a spus Ionel Dănciulescu, potrivit DigiSport.

Dinamo - Petrolul 4-1

Abdallah a deschis scorul în minutul 12. Cătălin Cîrjan a majorat diferența în minutul 41, iar Selmani a dus scorul la 3-0 în minutul 61. Țicu a redus din diferență în minutul 82, dar Politic a transformat un penalty în minutul 86 și a închis tabela de marcaj la 4-1.

Echipele de start

• Dinamo: Golubovic - C. Costin, Boateng, Homawoo, Opruț - Milanov, Gnahore, Cîrjan - Abdallah, Selmani, Politic

Rezerve: Roșca, Ailiesei, Bordușanu, A.Irimia, Pașcalău, Rotund, Licsandru, Sivis, A. Florescu, Patriche, Bani, Amzăr, Caragea

Antrenor: Zeljko Kopic

• Petrolul Ploiești: Zima - Miranda, Papp, Huja, Țicu - Mateiu, Keita - M. Bratu, M. Dumitriu, G. Grozav - Berisha

Rezerve: Eșanu, Stănică, Tolea, Radu, Boțoghan, Jyry, Hanca, Ișfan, Bucur, Rădulescu, Ilie

Antrenor: Mehmet Topal