Poli Iași - Universitatea Craiova alex mitrita Universitatea Craiova Superliga
Data publicarii: Duminica 15 Septembrie 2024, 20:22
Data actualizarii: Duminica 15 Septembrie 2024, 20:22

Poli Iași a câștigat meciul cu Universitatea Craiova de pe teren propriu, scor 2-0, primul cu Emil Săndoi pe banca tehnică.

Albanezul Florian Kamberi a fost cel care a înscris primul gol al partidei, în minutul 30. Alex Mitriță a avut șansa de a egala în partea secundă, din penalty, dar a ratat incredibil.

Alex Mitriță a irosit un penalty în Poli Iași - Univ. Craiova

Golgheterul campionatului a trimis mult peste poarta lui Jesus Fernandez de la punctul cu var și a fost imediat consolat de colegi. Imediat după ratare, camerele TV l-au surprins pe Costel Gâlcă vizibil neliniștit la marginea terenului.

În prelungirile partidei, în minutul 90+10, brazilianul Tailson a înscris pentru 2-0 după o fază încâlcită în careul oltenilor lui Costel Gâlcă.

Universitatea Craiova a ratat șansa de a egala liderul Universitatea Cluj și rămâne pe locul trei în Superligă, cu 15 puncte, la egalitate cu Dinamo și la un punct distanță de următoarea clasată, Oțelul Galați.

În următoarea etapă, oltenii vor evolua chiar pe terenul liderului U Cluj, în timp ce Poli Iași, care urcă pe locul zece, se va deplasa la Arad pentru meciul cu UTA.

Cu șase reușite în nouă meciuri, Alex Mitriță este golgheterul campionatului. Mijlocașul a mai înscris un gol pentru Universitatea Craiova în preliminariile Conference League.

Site-urile de specialitate îi oferă fotbalistului de 29 de ani o cotă de piață de patru milioane de euro.