S-a lămurit după primul meci al lui Șumudică la Rapid: ”Schimbarea e majoră”

Marius Sumudica Poli Iasi - Rapid Rapid Superliga Marius Șumudică / Foto: Sport Pictures
Data publicarii: Sambata 24 August 2024, 11:45
Data actualizarii: Sambata 24 August 2024, 11:45

Marius Șumudică (53 de ani) a debutat cu o victorie pe banca celor de la Rapid, scor 2-1 cu Poli Iași.

Giuleștenii au obținut prima victorie din acest sezon de Superligă cu echipa care le-a încurcat pe rivalele Dinamo și FCSB. Alex Pașcanu a deschis scorul chiar înainte de pauză pentru echipa lui Marius Șumudică, iar Rareș Pop a dus scorul la 2-0 în partea secundă, în minutul 54, cu un șut de la marginea careului.

Ultimul gol al partidei a fost marcat în minutul 78. Teixeira a înscris cu un șut superb, a redus din diferență și le-a permis celor de la Poli Iași să alerge după golul egalizator până la final, dar fără succes.

Ionuț Badea: ”Schimbarea e majoră”

Ionuț Badea, fostul antrenor, în prezent analist TV, a urmărit partida dintre Politehnica Iași și Rapid și a tras o singură concluzie. Acesta spune că scimbarea din jocul giuleștenilor este una majoră.

”Schimbarea e majoră. Chiar dacă a avut puțin timp la dispoziție, Șumudică a demonstrat că știe mai multe despre Rapid decât Lennon în două luni și jumătate. 100% știe mai bine jucătorii. Jucătorii au niște părți dominante și îi folosești în anumite poziții în funcție de ele.

Șumudică a demonstrat că știe caracteristicile jucătorilor. Intrarea lui Rareș Pop a fost mai mult decât benefică. Jucătorul ăsta m-a forțat să-l debutez la 16 ani și jumătate. Șumudică a schimbat total”, a spus Ionuț Badea, la Digi Sport.

Ce program are Marius Șumudică la Rapid

După deplasarea de la Iași, Rapid va avea parte de un alt test dificil, tot în deplasare, cu Universitatea Craiova, liderul din Superliga României.

Primul meci al lui Șumudică în Giulești va fi abia după pauza competițională pentru meciurile echipelor naționale, pe 14 septembrie, cu Universitatea Cluj.