Se schimbă stilul de joc la CFR Cluj! Strategia pusă la cale de Andrea Mandorlini pentru noul sezon Superliga

CFR Cluj a învins cu scorul de 3-1 pe FC Braşov în a doua partidă amicală disputată în cadrul stagiului de pregătire de la Braşov.

Golurile formaţiei alb-vişinii au fost înscrise de Jefte Betancor (minutul 9, penalty), Philip Otele (13) şi Sergiu Buş (89), în timp ce pentru divizionara secundă a marcat de Andrei Lascu (44).

Antrenorul Andrea Mandorlini a folosit în meciul de pe Stadionul Tineretului din Braşov următorul unsprezece: Scuffet - Boben, Ajeti, Burcă, Peteleu - Filip, Muhar, Cvek, Camora - Betancor, Otele. După pauză au mai intrat Ţîru, Yuri, Ricky, Fică, Sava, Krasniqi, Bălan, Mustapha şi Silaghi.

Schimbare de sistem de joc la CFR Cluj

La finalul partidei, tehnicianul italian a vorbit despre confruntarea cu FC Brașov, dar și despre sistemele de joc pe care le-a folosit, dezvăluind că pregătește anumite strategii pentru noul sezon competițional.

"Sunt mulțumit. Am avut antrenamente tari în ultimele zile, dar a fost un meci reușit. FC Brașov este o echipă bună. Chiar sunt mulțumit. Încercăm să ne facem treaba, să redevenim campioni. Avem mult de muncă.

Cred și sper că vor mai veni jucători. Dar noi trebuie să lucrăm acum cu ce avem la dispoziție, avem un grup care bun, care crește. Ați văzut și euforia de la ultimul gol.

Astăzi am folosit un sistem de joc, putem schimba pe parcurs. Trebuie să avem mai multe alternative, în funcție de ce ne cer meciurile.

Încercăm să schimbăm stilul de joc, dar indiferent de manieră, cel mai important este să câștigă", a spus antrenorul.