Sepsi - Dinamo 1-1 | Egalitate de forțe! "Câinii" se întorc la București cu un punct

Dinamo Bernd Storck Sepsi OSK Superliga Zeljko Kopic Superliga
Data publicarii: Sambata 27 Iulie 2024, 23:52
Data actualizarii: Sambata 27 Iulie 2024, 23:55

Meciul dintre Sepsi OSK Sfântu Gheorghe și Dinamo București a fost LIVE TEXT pe Sport.ro.

Sepsi OSK - Dinamo 1-1

Minutul 90+3: Final de meci!

Minutul 74: GOOOL Dinamo! Petru Neagu restabilește egalitatea! Nou intratul a făcut spectacol la nici cinci minute de când a pășit pe suprafața de joc. Moldoveanul a fost servit de către Ahmed Bani.

Minutul 61: Ce ocazie! Selmani i-a "pus mingea pe tavă" lui Karim Abdallah. Atacantul trimite în forță, din careu, dar mingea lovește doar bara transversală!

Minutul 59: Un coechipier i-a trimis mingea lui Marius Coman în careu. Până să ajungă la minge, portarul oaspeților a ieșit superb la întâmpiniare și a eliminat pericolul.

Minutul 54: Georgi Milanov a trimis o centrare precisă în careu. Venit la întâmpinare, Eddy Gnahore s-a înălțat peste defensiva covăsneană și a trimis mingea pe lângă poartă.

A început repriza secundă!

Minutul 45+1: Final de primă repriză!

Minutul 44: Dennis Politic lansează o centrare pe bara a doua. Acolo îl aștepta Hakim Abdallah, care sare în contra-timp. Mingea părăsește suprafața de joc.

Minutul 33: O minge la bara a doua i-a fost parcă "pusă pe picior" lui Sherif Kallaku. În ultima secundă, Josue Homawoo a intervenit și covăsnenii vor avea o lovitură de la colț.

Minutul 32: Isnik Alimi și-a încercat norocul de la distanță! Execuția, în forță, a fost lipsită de precizie și a trecut pe lângă poartă.

Minutul 28: GOOOL Sepsi! Oteliță a trimis o centrare perfectă la bara a doua. Florin Ștefan și-a făcut loc prin defensiva "câinilor" și a înscris printr-un voleu de zile mari.

Minutul 18: Ce ocazie! Josue Homawoo a profitat de o respingere în careu și a încercat o "foarfecă". Precizia nu a fost de partea sa în această seară și balonul a părăsit suprafața de joc.

Minutul 15: Cosmin Matei trimite excelent, după ce s-a trezit cu mingea la picior în careu. Execuția este respinsă de apărarea adversă și covăsnenii vor beneficia de un corner.

Minutul 8: Cătălin Cîrjan îl lansează perfect pe Abdallah. Atacantul șutează din unghi, iar portarul covăsnean reține balonul.

Minutul 2: Hakim Abdallah a văzut cartonașul galben.

Minutul 1: Start de partidă!

Echipele de start

Sepsi: Niczuly - D. Ciobotariu, Ninaj, Fl. Ștefan - Oteliță, Alimi, M. Sota, K. Varga - C. Matei, Kallaku - M. Coman

Rezerve: D. Moldovan - Gyenge, Kecskés, Breij, Hajdin, Siger, Drăghiceanu, Popsa, Bardea, Neskovic

Antrenor: Bernd Storck

Dinamo: Golubovic - Cr. Costin, Boateng, Homawoo, Opruț - Milanov, Gnahore, Cîrjan - Abdallah, Selmani, D. Politic

Rezerve: A. Roșca - Pașcalău, Licsandru, Bordușanu, P. Neagu, A. Bani, Patriche, Caragea, Sivis, Dr. Irimia, Amzăr

Antrenor: Zeljko Kopic

Duelul alb-roșu din etapa a treia a Superligii, Sepsi OSK - Dinamo, este LIVE TEXT pe Sport.ro de la ora 22:00.

Este momentul adevărului pentru cele două echipe: gazdele sunt singura formație cu punctaj maxim după primele două etape, în timp ce oaspeții vin după scorul campionatului, 4-1 cu Petrolul Ploiești.

Covăsnenii au un început perfect de sezon, victoriile cu Poli Iaşi şi Gloria Buzău urcându-i pe prima poziţie în clasament. De asemenea, dinamoviştii sunt printre remarcaţii acestui start de campionat, start în care au pierdut în prelungiri pe terenul CFR-ului, după o prestaţie cu multe momente pozitive, apoi au stabilit scorul etapei precedente, 4-1 cu Petrolul, subliniază și LPF pe site-ul oficial.

Sepsi - Dinamo sau duelul tehnicienilor străini, Bernd Storck vs Zeljko Kopic

Cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de 16 ori, de opt ori s-a impus gruparea din Sf. Gheorghe, de patru ori au câştigat bucureştenii, iar alte patru partide s-au terminat fără gol marcat (toate cu Dinamo gazdă).

Primul meci a avut loc pe 21 august 2017, Dinamo - Sepsi OSK 1-0 (antrenori Cosmin Contra / Valentin Suciu).

Ultimul succes reuşit de bucureşteni s-a consemnat pe 2 septembrie 2019, Sepsi OSK - Dinamo 0-1.

Cea mai recentă confruntare din Superligă: 4 decembrie 2023, Sepsi OSK - Dinamo 2-1, goluri marcate de Marius Ştefănescu - dublă, respectiv Goncalo Gregorio.

Aceasta a fost şi singura confruntare directă dintre Bernd Storck şi Zeljko Kopic, cei doi fiind atunci la debut în campionatul României.