Data publicarii: Duminica 11 August 2024, 20:58
Data actualizarii: Duminica 11 August 2024, 20:58

Cele două echipe se întâlnesc în cadrul etapei a cincea din campionat.

Sepsi OSK - Universitatea Craiova 1-2

Final de meci!

Minutul 90+5: Alex Crețu vede cartonașul roșu.

Minutul 90+5: Anzor Mekvabishvili trage și lovește bara! Ce ocazie pentru georgian!

Minutul 85: Ce ocazie! Marius Coman a trimis cu capul din corner! Mingea a trecut puțin peste poartă.

Minutul 82: GOOOL Craiova! Mitriță scapă din marcajul lui Mino Sota, își face mingea pe piciorul drept și trimite superb la colțul lung. Balonul a ajuns în "vinclu", portarul a putut rămâne doar spectator.

Minutul 69: GOOOL Sepsi! Gabriel Debeljuh a înscris cu o lovitură de cap, după ce mingea a fost respinsă din bara transversală.

Minutul 64: Kallaku, dublă ocazie! Prima dată plasat, a doua oară în forță, dar ambele încercări au fost blocate de apărarea adversă.

Minutul 59: Marius Coman a reluat cu capul din careu și a trimis periculos spre poarta apărată de Iustin Popescu. Goalkeeper-ul a fost pe fază și a respins!

Minutul 56: Crețu l-a servit perfect în careu pe Koljic. Atacantul a decis să trimită din voleu, dar execuția sa a ajuns în tribune.

Minutul 54: Ce ocazie! Alexandru Mitriță a scăpat singur cu portarul, dar nu s-a grăbit la finalizare, decizie ce l-a costat amarnic. Până să dea cu piciorul în minge, Sota Mino venise prin alunecare și pericolul a fost eliminat.

S-a reluat jocul!

Minutul 45+4: Final de primă repriză!

Minutul 45+2: În urma unei respingeri în careu, Alimi se găsește cu mingea la picior! Mijlocașul trage, dar un fundaș advers își bagă corpul la bătaie și respinge.

Minutul 45+1: Kallaku trimite în forță spre poarta lui Popescu! Execuția a fost lipsită de precizie și balonul a trecut pe lângă.

Au fost arătate patru minute de prelungiri de la margine.

Minutul 43: Ce ocazie! Gabriel Debeljuh a reluat cu capul din careu. Portarul Iustin Popescu a avut un reflex de zile mari și a respins balonul.

Minutul 38: Ndong Basilio a văzut cartonașul galben.

Minutul 32: GOOOL Craiova! Alexandru Mitriță a fost servit perfect de către un coechipier. "Piticul atomic" a lobat portarul covăsnenilor și a înscris, ce frumusețe!

Minutul 16: Alex Mitriță l-a servit perfect pe Baiaram în careu, dar apărarea covăsneană a fost pe poziție și a respins mingea în corner.

Minutul 12: În urma unui duel în careu cu Vlădoiu, s-a prăbușit la pământ. Sepsi a cerut lovitură de la 11 metri dar arbitrul a lăsat jocul să "curgă".

Minutul 1: Start de meci!

Echipele de start

Sepsi: Niczuly - Oteliță, Ciobotariu, Ninaj, F. Ștefan - Alimi, Mino, Kallaku - Neskovic, Debeljuh, Breij

Rezerve: D. Moldovan, S. Gyenge, M. Coman, Hajdin, D. Oroian, Siger, M. Drăghiceanu, Bardea

Antrenor: Bernd Storck

Universitatea Craiova: L. Popescu - Vlădoiu, Maldonado, Sierra Perez, Ndong - Oshima, Mekvabishvili - Baiaram, Mitriță, Paradela - Koljic

Rezerve: Lung, Căpățînă, Gașpar, Zajkov, Badelj, Bancu, Crețu, Houri, Danciu, Barbu, Bana, Montoya

Antrenor: Constantin Gâlcă

Sepsi OSK - Universitatea Craiova, meci din etapa a cincea din Superligă, este LIVE TEXT pe Sport.ro de la ora 19:00.

21 aprilie 2024, Sepsi OSK - Universitatea Craiova 1-3: a fost singura înfrângere suferită de covăsneni în ultimele nouă partide disputate pe teren propriu, în rest au trei succese şi cinci remize.

Craiovenii au avut în acest an calendaristic un parcurs foarte bun în SuperLigă din postura de vizitatori, palmaresul acestora afară în 2024 cuprinzând şapte victorii, trei rezultate de egalitate şi doar o partidă pierdută.

Istoricul întâlnirilor directe dintre Sepsi și U Craiova

Cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de 22 ori, de 11 ori s-au impus oltenii, de şase ori a câştigat gruparea din Sf. Gheorghe, iar alte cinci partide s-au terminat la egalitate.

Prima confruntare din campionat a avut loc pe 19 septembrie 2017, Sepsi OSK - Universitatea Craiova 2-3.

Două dintre cele cinci egaluri au consemnat scor alb pe tabelă, ambele cu Universitatea Craiova în postura de gazdă (12 ianuarie  2021; 17 aprilie 2021).

Ultimul succes bifat de covăsneni: 28 mai 2023, Universitatea Craiova - Sepsi OSK 0-1.

Cea mai recentă dispută directă din SuperLiga României: 18 mai 2024, Universitatea Craiova - Sepsi OSK 3-2, goluri marcate de Şt. Bană, E. Koljic, A. Ivan, respectiv M. Ştefănescu şi G. Debeljuh. (Info: LPF)