Sergiu Hanca a erupt după eșecul cu Dinamo: ”Leșinau prin tribună când dădeam gol cu FCSB, iar acum huiduie și mă înjură”

Dinamo Petrolul Ploiesti Sergiu Hanca Superliga Superliga
Data publicarii: Luni 22 Iulie 2024, 09:17
Data actualizarii: Luni 22 Iulie 2024, 09:17

Fotbalistul nu s-a mai putut abține.

Dinamo - Petrolul s-a încheiat 4-1, într-un meci disputat duminică seară pe ”Arcul de Triumf”, care a contat pentru a doua etapă din sezonul regulat al SuperLigii României.

La zona mixtă, după meci, Sergiu Hanca, mijlocașul ”lupilor galbeni”, care a trecut în perioada 2016 - 2019 pe la Dinamo, a erupt. A dezvăluit că ar fi fost numit ”blatist” de mai mulți suporteri ai ”câinilor” și, în febra tensiunii, a menționat că echipa din Ștefan cel Mare nu are niciun jucător în prezent care se ridică la valoarea lui din trecut.

”E normal că e o ruşine scorul când te prezinţi în halul ăsta şi pierzi aşa. Analizăm ce s-a întâmplat, să reparăm greşelile şi vine un meci important în care putem spăla această ruşine. Orice schimbare are nevoie de timp, cred că facem lucrurile corect, situaţia financiară s-a mai îmbunătăţit. Trebuie să ne adaptăm şi să ne cunoaştem mai bine

Ni s-a spus că cine nu are încredere poate pleca (n.r. - în privinţa investitorilor turci). Turcii nu sunt investitori, doar aduc un aport financiar în club, iar atunci când se vor îndeplini anumite condiţii vor fi în club. Situaţia se va îmbunătăţi, important e să ne îmbunătăţim jocul.

Auzeam nişte oameni pe aici care mă făceau blatist. Nici când joc cu fiul meu nu-l las să câştige, atât de corect sunt. Există un Dumnezeu. Dacă eu sunt blatist, aşa să mă ajute Dumnezeu. Dacă nu, să-i ajute pe ei.

Au uitat că ultima fericire la nivel înalt o au cu mine, leşinau prin tribună când dădeam gol cu FCSB, iar acum huiduie şi mă înjură. Dacă mă uit în telefoane, au poze doar cu mine în memorie. Ce pot să le fac? Mă deranjează, dar mă şi ambiţionează, că momentan ei nu au un jucător cum am fost eu pentru Dinamo. Au Politic, Cîrjan, băieţi inteligenţi, au potenţial, dar deocamandată nu au aşa ceva”, a spus Hanca.

Dinamo - Petrolul 4-1

Abdallah a deschis scorul în minutul 12. Cătălin Cîrjan a majorat diferența în minutul 41, iar Selmani a dus scorul la 3-0 în minutul 61. Țicu a redus din diferență în minutul 82, dar Politic a transformat un penalty în minutul 86 și a închis tabela de marcaj la 4-1.