Și-a cerut plecarea după prima etapă din Superligă: ”Nu știu unde vrea să meargă!” Superliga

FC Botoșani a pierdut în fața Oțelului Galați, scor 2-3, în prima etapă din Superliga României.

Gălățenii au deschis scorul după doar șase minute prin Alexandru Pop, dar echipa pregătită de Bogdan Andone a restabilit egalitatea în minutul 33. FC Botoșani a trecut în avantaj în minutul 56, după reușita lui Mailat, dar Zivulic a reușit o ”dublă” în doar două minute. La ambele reușite, Cisotti a contribuit decisiv.

Valeriu Iftime: ”Florescu vrea să plece!”

A doua zi după meci, Valeriu Iftime, patronul celor de la FC Botoșani a dezvăluit că unul dintre jucătorii moldovenilor și-a cerut plecarea. Este vorba despre Eduard Florescu, unul dintre jucătorii care au contribuit decisiv la menținere lui FC Botoșani în prima ligă.

Ăsta (n.r. Eduard Florescu) încă vrea să plece nu știu unde”, a spus patronul lui FC Botoșani, conform Orange Sport.

De altfel, Iftime a fost extrem de supărat din cauza rezultatului. Chiar dacă a spus că echipa sa ar fi trebuit să câștige partida cu Oțelul, Iftime a dat de pământ cu jucătorii intrați pe parcursul jocului.

Trebuia să batem. Dacă eram atenţi la 2-1, nu făceam schimbările alea şi nu-l vedeam pe Florescu să plângă pe teren şi încă doi pe acolo care făceau figuraţie... Tot ce a fost schimbare, a fost slab de tot”, a mai spus Valeriu Iftime.

• Eduard Florescu are o cotă de piață de 650.000 de euro, potrivit Transfermarkt.

• În cele 143 de meciuri disputate pentru FC Botoșani, mijlocașul a contribuit cu 18 goluri și 9 pase decisive.