Și MM are "minte întunecată"? Ce spune Mihai Stoica despre penalty-ul din Unirea Slobozia - FCSB

Și MM are minte întunecată ? Ce spune Mihai Stoica despre penalty-ul din Unirea Slobozia - FCSB Superliga

Mihai Stoica, managerul general de la FCSB, a comentat remiza înregistrată de campioană contra nou-promovatei Unirea Slobozia, scor 2-2.

Principalul subiect de discuție după meciul de la Clinceni a fost penalty-ul dictat de arbitrul Vlad Baban pentru FCSB, în startul reprizei secunde. Marius Antoche l-a faultat fără minge pe Darius Olaru, iar centralul a dictat lovitură de la 11 metri, decizia păstrându-se după analiza VAR.

Mihai Stoica, după Slobozia - FCSB: "Faultul a fost în afară!"

Din penalty-ul obținut și transformat de Darius Olaru, FCSB a făcut 2-1, însă Unirea Slobozia a egalat în minutul 89 după un gol fantastic reușit de Andrei Dorobanțu (19 ani).

Deși Gigi Becali a avut o reacție vehementă și a spus că penalty-ul obținut de FCSB a fost unul corect, Mihai Stoica are o părere diferită. Oficialul campioanei susține că faultul asupra lui Olaru a fost în afara careului, motiv pentru care Vlad Baban ar fi trebuit să dicteze lovitură liberă, nu penalty.

"Alibiuri nu caut și n-are niciun sens să vorbim de teren. Penalty? Faultul a fost în afară. Într-adevăr, e la limită, dar a fost în afară. Au fost multe erori, dar erori de ambele părți comise de un arbitru care cred că poate să crească. E la început.

Așa se întâmplă când tratezi cu superficialitate o anumită porțiune a jocului. Dacă făceam 3-1, nu mai aveam nicio emoție. Vine o centrare din tușă, dă Dorobanțu șutul vieții, din 7 minute s-a jucat un minut și jumătate și asta a fost. Vinovați suntem noi.

Logic că sunt supărat. E normal când îți dă două goluri o echipă care nu ajunge la poarta ta.

Noi nu ne-am retras. Mingea a fost doar la noi. Chiar nu ne-am retras! Trebuia să facem 3-1. Eu am simțit că golul va veni, chiar dacă n-aveau cum, că n-ajungeau pe acolo. Mă rog... oricum, terenul a fost simpatic", a spus Mihai Stoica, la Prima Sport.

Gigi Becali i-a acuzat de "minte întunecată" pe cei care au spus că FCSB nu trebuia să primească penalty

După meciul disputat la Clinceni, Gigi Becali a intrat în direct la Digisport. Patronul de la FCSB a comentat imediat faza controversată din debutul reprizei secunde, când echipa sa a beneficiat de un penalty.

Becali s-a arătat deranjat că în studio au existat mai multe opinii potrivit cărora faultul comis de Antoche asupra lui Olaru a fost în afara careului, motiv pentru care FCSB nu ar fi trebuit să primească penalty. Principala țintă a lui Gigi Becali a fost Daniel Pancu.

"Nu mă îngrijorează rezultatul. Avem timp, sunt destule meciuri de jucat, a fost și o execuție extraordinară. Pe mine mă îngrijorează când niște oameni văd o fază și... nu știu, poate au mintea întunecată. Aici trebuie să vezi clar.

Mă miră Pancu. Eu îl știam cu demnitate... e mare lucru să vezi? În primă fază nici nu e fault, vine și bagă umărul. Numai că îi dă cu cotul când intră în careu. E la un metru în careu când vine cu umărul. Chiar voi nu vedeți? Îi dă cu cotul când intră în careu! Fă click când e în careu!", a spus Gigi Becali.