”Știţi cum dansează ’fetele de la Căpâlna’? Aşa a fost el”. Marius Baciu, dur cu un fotbalist din Superliga

Marius Baciu Dan Sirbu Farul Constanta Superliga Superliga
Data publicarii: Luni 16 Septembrie 2024, 08:46
Data actualizarii: Luni 16 Septembrie 2024, 10:00

Fostul fundaș Marius Baciu a fost dezamăgit de modul în care a evoluat un fotbalist din Superliga României.

Marius Baciu, în vârstă de 49 de ani, fostul fundaș al Stelei, a analizat unul din meciurile din prima ligă și a caracterizat în termeni duri un jucător. Reacția a venit în urma întâlnirii dintre Petrolul și Farul, scor 1-1, fiind marcat în sens negativ de evoluția tânărului fundaș lateral al lui Gică Hagi, Dan Sîrbu.

În vârstă de 21 de ani, apărătorul de bandă nu a făcut cel mai bun meci cu Petrolul, iar Marius Baciu a remarcat, printre altele, faptul că Sîrbu a fost lent și a fost depășit foarte ușor de adversari, dar și că a fost contratimp în multe momente.

Marius Baciu a criticat evoluția lui Dan Sîrbu, din Petrolul - Farul

Dan Sîrbu a jucat în toate cele nouă meciuri ale Farului din campionat în acest sezon, iar în două dueluri, printre care și cel cu Petrolul, fiind integralist.

”El era exact... ştiţi cum dansează ’fetele de la Căpâlna’? Singurele fete care dansează contra ritmului. Ăla e un dans renumit mondial, se dansează contra ritmului muzical. Aşa a fost băiatul ăsta, astăzi.

Aici, băiatul ăsta, astăzi, a fost total de dinafară. Toate acţiunile pe partea dreaptă au fost bulevard”, a declarat Marius Baciu la Prima Sport.

Petrolul – Farul, scor 1-1, la Ploiești

Petrolul a deschis scorul în minutul 33, prin Mihnea Rădulescu, însă reușita a fost anulată după intervenția VAR, considerându-se că Alexandru Tudorie, aflat în poziție de ofsaid, l-a incomodat pe portarul Buzbuchi.

În repriza secundă au marcat căpitanii celor două echipe: mai întâi Denis Alibec, în minutul 60, iar ulterior Gicu Grozav, în minutul 83. Golul Petrolului a fost validat de VAR după nu mai puțin de opt minute de așteptare.

La finalul partidei de la Ploiești, Gică Hagi le-a reproșat jucătorilor golul încasat și a spus că nu înțelege lejeritatea cu care a fost tratat finalul jocului.

În urma acestui rezultat, Farul ocupă locul 11, cu doar 9 puncte acumulate în primele 9 etape. De partea cealaltă, Petrolul e pe 5, cu 14 puncte.