OPINIE Târnovanu, omul meciului. O păcăleală și două reflexe. Caramavrov scrie despre cheia partidei Sepsi – FCSB 0-1

Târnovanu, omul meciului. O păcăleală și două reflexe. Caramavrov scrie despre cheia partidei Sepsi – FCSB 0-1 Superliga

FCSB câștigă în sfârșit în campionat, fără să impresioneze, abia al 3-lea succes în 10 meciuri, foarte puțin dacă ținem cont că vorbim despre echipa campioană.

de Florin Caramavrov

Becali a făcut echipa mai mult cu gândul la confruntarea cu PAOK, de joi. Îl interesează banii de acolo, pentru că o victorie îi mai aduce 450.000.

Dar a riscat foarte mult lăsându-i pe bancă pe Olaru, Radunovici și Ștefănescu și folosindu-i abia în repriza a doua pe Bîrligea, Lixandru și Edjouma. Un mare risc în contextul în care băieții lui erau destul de departe de locul 6, ultimul de play-off.

Omul meciului poate fi numit Târnovanu

FCSB a părut echipa superioară în primele 15 minute, dar Sepsi a echilibrat după golul lui Tănase, pe fondul unui joc la siguranță al adversarei. Covăsnenii au vrut ceva, dar nu prea au știut nici ei ce, au încercat să aducă mingea cât mai repede spre careul oaspeților, însă rareori cu periculozitate.

Sepsi a devenit dintr-o formație care pornea chiar cu șanse la titlu în primele etape una care nu mai știe să atace eficient, joacă un fotbal modest și pedalează în gol, ca o bicicletă căreia îi cade lanțul din suta-n suta de metri.

Dacă-l scoatem din socoteală pe Florin Tănase, autorul golului și cel care a impulsionat atacul fecesebist, omul meciului poate fi numit Târnovanu, cu o intervenție magistrală în prima repriză, apoi cu o păcăleală la o nouă ieșire greșită pe centrare, când s-a prefăcut că a fost lovit și s-a văicărit ca un copil râzgâiat, și după aceea, cu încă o paradă salvatoare, scoțând o minge care venea de la 5-6 metri.

Ieșirile greșite, specialitatea casei

Ieșirile greșite pe centrări au devenit specialitatea casei la goalkeeperul campioanei. Când vine mingea pe sus, e pericol, Târnovanu neavând capacitatea să anticipeze traiectoria unui astfel de balon. Nici nu știu dacă se mai poate învăța asta la vârsta lui, dar bănuiesc că ar putea revizui ceva printr-o exersare mai mare la antrenamente.

Surprinde în continuare, deși s-ar putea spune că nu mai este deloc o surpriză, zbaterea în zadar a lui Octavian Popescu, altădată considerat un mare talent al fotbalului românesc, ajuns acum să aibă o ocazie la două meciuri, iar cu Sepsi - un singur șut pe lângă poartă și niciunul pe poartă, nicio centrare reușită, niciun dribling încercat, niciun duel câștigat. Și totuși Musi e rezerva lui.

Joi e duelul cu PAOK, din Europa League, unde grecii vor pune presiune și vor încerca multe centrări (nu știu ce va face Târnovanu) și unde nu mai merge doar să-ți ții la respect adversarul, ca pe Sepsi. Acolo trebuie să joci la intensitate maximă 90 și ceva de minute.

Sepsi - FCSB 0-1