U Cluj a pierdut in Austria: 1-2 cu Wiener Neustadt!

U Cluj a pierdut in Austria: 1-2 cu Wiener Neustadt! Superliga

Universitatea Cluj a fost invinsa de echipa austriaca Wiener Neustadt, cu scorul de 2-1, intr-o partida de pregatire disputata in Austria.

Austriecii au deschis scorul in prima repriza, prin Simkovic '33, care a marcat cu un sut plasat din sapte metri, dupa o centrare a lui Kolousek.

Wiener si-a dublat avantajul la noua minute dupa pauza prin Aigner, care a transformat cu emotii o lovitura de la 11 metri acordata in urma unui fault comis de Bogdan Buhus. Valentin Lemnaru a avut cea mai mare ocazie a partidei pentru Universitatea '67, dar sutul sau din marginea careului a lovit doar bara. "Sepcile rosii" au redus din diferenta in minutul 84, prin Andrei Voican, care a inscris din apropierea portii, dupa o faza creata de Paul Tene.

Antrenorul Ionut Badea a inceput meciul in formula Bosneag - Buhus, Cucui, Munteanu, Rodriguez - Delgado, Balde, Pacurar, Voican - Morar, Machado. Pe parcursul intalnirii, pe teren au mai intrat: Matache - Busca, Mendy, Izvoranu, V. Gheorghe, Tony si Tene.

Argentinianul Luis Antonio Rodriguez, testat de antrenorul Ionut Badea, a evoluat 65 de minute in partida de sambata si urmeaza sa fie monitorizat si in partida urmatoare, cu FC Varteks (Croatia), programata pentru miercuri, 2 februarie.

Lovitura de incepere a partidei a fost data de presedintele onorific al Universitatii Cluj, Remus Campeanu, fost jucator si conducator al clubului pentru mai bine de 25 de ani. Campeanu a fost pe teren si in "dubla" dintre Universitatea Cluj si Wiener Neustadt disputata in urma cu 46 de ani si contand pentru turul I al Cupei Cupelor. Atunci, "studentii" s-au impus cu 1-0 in Austria si 2-0 pe stadionul "Ion Moina" din Cluj.

Sursa: Mediafax