Un fost antrenor din Superligă a reacționat după ce Corvinul a câștigat Cupa României: "Trebuie să le recunoaștem meritele"

Corvinul Hunedoara Adrian Falub CFR Cluj Cupa Romaniei Otelul Galati Superliga Jucătorii și staff-ul celor de la Corvinul Hunedoara / Foto: Sport Pictures
Ionuț Stoica
Data publicarii: Joi 16 Mai 2024, 00:04
Data actualizarii: Joi 16 Mai 2024, 00:04

Corvinul Hunedoara - Oțelul Galați s-a terminat 2-2 (3-2 d.l.d.).

Echipa lui Florin Maxim s-a întâlnit cu formația lui Dorinel Munteanu miercuri seară, în finala Cupei României. La capătul celor 90 de minute, scorul a fost egal, 2-2, grație golurilor marcate de Maciel(27'), Marius Coman(39'), Rusevic (58') și Antoniu Manolache(75'). Meciul a intrat în prelungiri, dar scorul a rămas același. Într-un final, Andrei Hergheligiu a înscris lovitura de pedeaspă ce le-a trecut în cont trofeul Corvinului Hunedoara.

Adrian Falub a reacționat imediat după finala Cupei României

După meci, Adrian Falub, fostul antrenor al U Cluj-ului, a evidențiat că a fost un joc echilibrat de ambele părți și că echipa hunedoreană a meritat victoria din plin. Tehnicianul a ținut să evidențieze că, în ciuda faptului că este o echipă proaspăt promvoată în liga secundă, a dat dovadă că poate face lucruri mari.

• Florin Maxim, Corvinul Hunedoara / Foto - Gabriel Chirea

"Eu cred ca meritau, au bătut Sepsi, CFR, Voluntari, și acum Oțelul, 4 echipe de liga 1!

Meritau, chiar daca meciul a fost unul echilibrat în prima repriza. A doua a fost mult mai spectaculoasă, dar, până la urmă, echipa asta care vine din liga a treia, la primul sezon de liga a doua câștigă Cupa României, trebuie să le recunoastem meritele.", a declarat Adrian Falub, după meci., la Prima Sport.

Marius Coman: "Am crezut de la meci la meci că ne putem bate de la egal cu ei"

Marius Coman, atacantul hunedorenilor, a transmis la sfârșitul meciului ce le-a trecut în palmares un trofeu de proporții uriașe că a crezut întotdeauna în coechipierii săi.

"A fost o siguranță fiindcă am jucat cu trei echipe de liga 1. Am crezut de la meci la meci că putem să ne batem de la egal cu ei", a declarat Marius Coman, la flash-interviurile de după fluierul final.