Una caldă, alta rece pentru FCSB! Ilie Dumitrescu a văzut prima repriză cu Farul și a găsit veriga slabă, dar și soluția pentru returul cu Sparta Superliga

Prima repriză a mecului FCSB - Farul s-a încheiat cu un avantaj pentru constănțeni, scor 2-1, în etapa a cincea din Superliga României.

Farul a deschis scorul după doar cinci minute printr-o execuție superbă a lui Ionuț Vînă, dar Marius Ștefănescu a restabilit egalitatea în minutul 42 din lovitură liberă. Un minut mai târziu, constănțenii au trecut din nou în avantaj după reușita lui Grigoryan.

Ilie Dumitrescu: ”Foarte ușor s-a eliminat din joc Chiricheș!”

Ilie Dumitrescu a analizat prestația roș-albaștrilor la pauză și a remarcat faptul că Mihai Popescu a trecut mult prea ușor de experimentatul fundaș central al lui FCSB, Vlad Chiricheș, la al doilea gol al constănțenilor.

De altfel, fostul mare atacant a mărturisit că Marius Ștefănescu, marcatorul golului celor de la FCSB, poate fi o soluție pentru primul 11 din returul cu Sparta Praga.

A fost un început de joc foarte bun al Farului, Antwi a greșit pe construcție, șutul lui Vînă, deviat cu puțină șansă de Chiricheș. După care FCSB a avut o prezență bună în terenul adversarului, și-a creat situații, a reușit să egaleze. A avut multe situații, Popa, Musi.

Acolo foarte ușor s-a eliminat din joc Chiricheș. Un jucător cu mare experiență, dar uite că Popescu din fundaș central ajunge extremă și îl scoate foarte ușor din joc pe Chiricheș. Ștefănescu putea fi o soluție pentru formula de start din jocul cu Sparta și fără golul ăsta”, a spus Ilie Dumitrescu la Digi Sport.

Manșa secundă a turului trei preliminar din UEFA Champions League este marți, 13 august, de la ora 21:30, în direct, pe VOYO  și Pro TV.