VIDEO Unirea Slobozia a promovat, dar primele au rămas de Liga 2! Câți bani vor primi jucătorii după ce au scos un punct cu FCSB

Data publicarii: Sambata 20 Iulie 2024, 09:41
Data actualizarii: Sambata 20 Iulie 2024, 09:43

După ce a debutat cu o remiză în noul sezon din Superliga României, în a doua etapă, FCSB a înregistrat tot un rezultat de egalitate cu nou-promovata Unirea Slobozia, scor 2-2.

Ilie Lemnaru: ”Am avut primă de 1500 de lei la egal și 2500 de lei la victorie!”

Ilie Lemnaru, președintele Unirii Slobozia, a anunțat primele primite de jucători pentru remiza cu FCSB. Pentru că au obținut un punct pe teren propriu, jucătorii Unirii Slobozia vor primi doar 1500 de lei. Dacă ar fi câștigat, suma s-ar fi mărit la 2500 de lei.

De câțiva ani, eu cu jucătorii discut despre prime joia, primele se anunță în vestiar. Să zicem că la meciul ăsta a fost ceva în plus. Noi avem o primă fixă de 2000 de lei, iar la egal 900. Acum am avut 1500 la egal și 2500 de lei la victorie. Nu a fost ceva deosebit.

Anul trecut, noi procedam altfel: ca să adunăm puncte, dădeam prime cu echipele cu care trebuia neapărat să câștigăm, adică cele mai jos clasate”, a spus Ilie Lemnaru la finalul meciului.

Unirea Slobozia – FCSB 2-2

După o primă jumătate de ore cu ocazii la ambele porți, roș-albaștrii au deschis scorul în minutul 34, prin Mihai Lixandru, care l-a învins pe Rusu cu o lovitură de cap, după un corner executat perfect de Marius Ștefănescu.

Gazdele au restabilit egalitatea după doar două minute, tot în urma unui corner. Purece a centrat foarte bine, iar Ariel Lopez a înscris cu capul în poarta lui Târnovanu.

Scorul a devenit 2-1 în favoarea roș-albaștrilor, în minutul 55, după de Darius Olaru a transformat un penalty controversat. Vlad Baban a dictat lovitură de la 11 metri pentru FCSB după ce a văzut un fault fără minge al lui Marius Antoche asupra lui Darius Olaru în careu. Reluările au părut să arate faptul că în momentul în care Antoche îl lovește pe Darius Olaru, căpitanul campioanei României se afla în afara careului.

În minutul 89, Andrei Dorobanțu a stabilit scorul final, cu o execuție superbă de la marginea careului.