Unirea Slobozia - Gloria Buzău 2-1 | Gazdele dau lovitura în minutele de prelungire

Unirea Slobozia Adrian Mihalcea Andrei Prepelita Gloria Buzau Superliga Superliga
Data publicarii: Luni 02 Septembrie 2024, 21:00
Data actualizarii: Luni 02 Septembrie 2024, 21:03

Partida dintre Unirea Slobozia și Gloria Buzău s-a încheiat cu victoria gazdelor, scor 2-1.

Unirea Slobozia - Gloria Buzău, meci din etapa a opta a Superligii, poate fi urmărit în format LIVE TEXT pe Sport.ro de la ora 19:00.

Unirea Slobozia - Gloria Buzău 2-1

Final de meci!

Minutul 90+3 - GOOOL Unirea Slobozia! Pospelov dă lovitura în finalul meciului, cu un gol marcat cu capul, în urma unei centrări venită din corner.

Minutul 74 - Gol anulat pentru gazde. Camara a marcat pentru Unirea Slobozia, însă reușita a fost anulată pe motiv de offside.

Minutul 65 - GOOOL Gloria Buzău! Stan a preluat mingea cu capul și a înscris în poarta lui Rusu.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 45+5 - GOOOL Unirea Slobozia! Pospelov aduce gazdele în avantaj după ce transformă o lovitură de pedeapsă obținută după un henț în careu.

Minutul 23 - Ocazie pentru Gloria Buzău! Matos a șutat puternic de la distanță, însă portarul gazdelor a respins mingea.

Minutul 9 - Ocazie pentru Gloria Buzău! Matos șutează, însă Rusu are o intervenție bună și prinde mingea.

Minutul 1 - Începe meciul!

Unirea Slobozia - Gloria Buzău: echipele de start

Unirea Slobozia (4-2-3-1): D. Rusu - P. Medina, P. Antoche, D. Pospielov, Șerbănică - A. Lopez, Ov. Perianu - Aganovic, F. Purece, C. Nkama  - J. Gele

Rezerve: Krell, C. Toma, Dorobanțu, I. Dinu, Pacionel, Coadă, Bărbuț, S. Camara, Vlăsceanu, Ilie, Lazăr

Antrenor: Adrian Mihalcea

Gloria Buzău (3-4-3): Greab - Turda, Dobrosavlevici, D. Grigore - Scehda, Tavarers, Akhmatov, Grosu - Ișfan, Matos, I. Gheorghe

Rezerve: Răilean, Cr. Dumitru, Tescan, D. Benzar, S. Pîrvulescu, Budescu, Mihaiu, Gladun, Al. Stan, Călin

Antrenor: Andrei Prepeliță

Nou-promovate pe prima scenă, Unirea Slobozia şi Gloria Buzău se întâlnesc în această etapă pe arena din Clinceni, acolo unde ialomiţenii îşi dispută partidele de pe teren propriu.

Unirea Slobozia a început bine campionatul, Gloria Buzău este codașa Superligii

Trupa antrenată de Adrian Mihalcea a avut un început bun de sezon, cu cinci puncte scoase în primele trei etape.

Au urmat trei înfrângeri la rând, serie negativă întreruptă în runda precedentă, când Unirea s-a impus cu 1-0 la Sf. Gheorghe, acolo unde a practicat un fotbal foarte bun din punct de vedere tactic.

De partea cealaltă, contactul buzoienilor cu principala competiţie internă se dovedeşte a fi unul dificil, aceştia reuşind doar o victorie în şapte partide, 2-1 la Iaşi, în rest au două rezultate de egalitate şi patru înfrângeri.

Totuşi, e de remarcat că au marcat în cinci dintre aceste meciuri, chiar dacă Gloria se află pe ultimul loc în clasament.

Cum s-au încheiat întâlnirile directe din sezonul trecut, din Liga 2

În stagiunea trecută, când ambele au evoluat în liga secundă, Gloria Buzău s-a impus în sezonul regulat pe terenul ialomiţenilor, scor 1-0 (gol V. Dumitrache).

Apoi, în play-off, gruparea condusă de Andrei Prepeliţă a luat patru dintre cele şase puncte puse în joc (1-1 la Slobozia și 3-0 la Buzău).

Gloria Buzău și Unirea Slobozia, echipele cu cei mai mulți debutanți în Superligă