Universitatea Craiova - Petrolul Ploiești 0-0. Remiză albă pe ”Ion Oblemenco”

Data publicarii: Duminica 04 August 2024, 20:59
Data actualizarii: Duminica 04 August 2024, 20:58

Echipa antrenată de Constantin Gâlcă a fost eliminată repede din preliminariile Conference League.

Universitatea Craiova - Petrolul Ploiești 0-0

Minutul 90+4: FINAL de meci în Bănie! Universitatea Craiova și Petrolul Ploiești remizează, scor 0-0.

Minutul 59: Ocazie pentru Universitatea Craiova! Bană reia mult peste poartă din interiorul careului.

Minutul 47: Ocazie pentru Universitatea Craiova! Maldonado reia pe lângă poartă, cu capul, după o centrare semnată de Alex Mitriță.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45+4: PAUZĂ!

Minutul 37: Accidentat, Andrei Ivan a fost înlocuit de Elvir Koljic.

Minutul 36: De câteva minute bune, Universitatea Craiova s-a ”instalat” în jumătatea adversă de teren în căutarea deschiderii scorului. Ultima ocazie a fost bifată de Houri, care a trimis peste poartă din afara careului.

Minutul 20: Ocazie pentru Petrolul! Gicu Grozav își încearcă norocul cu un șut de la distanță, dar trimite pe direcția lui Laurențiu Popescu. Mingea este respinsă în corner.

Minutul 1: Fluier de start în Bănie! Meciul a început cu un moment de reculege în memoria tatălui lui Nicușor Bancu, decedat sâmbătă. Căpitanul Universității Craiova nu este în lot pentru această partidă.

• Universitatea Craiova: Popescu - Vlădoiu, Maldonado, Zajkov, Ndong - Oshima, Mekvabishvili - Baiaram, Houri, Mitriță - Ivan
  • Rezerve: Lung, Lazăr, Căpățînă, Gaspar, Sierra Perez, Badelj, Crețu, Bană, Danciu, Paradela, Koljic
  • Petrolul Ploiești: Zima - Veiga, Papp, Huja, Dumitriu - Keita, Jyry - Radu, Hanca, Grozav - Tudorie
  • Rezerve: Eșanu, Balauru, Stanica, Tolea, Mateiu, Botogan, Bratu, Radulescu, Ilie, Bucur

13 aprilie 2024, Universitatea Cluj - Petrolul 1-2: a fost singura victorie reuşită de prahoveni în ultimele 14 deplasări din SuperLigă, interval în care au mai înregistrat din postura de vizitatori şase rezultate de egalitate şi şapte partide pierdute.

Oltenii au înscris în nouă dintre precedentele 10 jocuri disputate acasă în campionat, în şase dintre aceste partide reuşind cel puţin câte două goluri.

Statisticile întâlnirilor U Craiova - Petrolul

De la revenirea fotbalului craiovean pe prima scenă din 2014, cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de 10 ori, de şapte ori au câştigat oltenii, în timp ce prahovenii s-au impus de trei ori.

În ediţia precedentă, Universitatea Craiova şi Petrolul s-au duelat în sezonul regulat, când ploieştenii au învins în Bănie cu 3-1, apoi alb-albaştrii şi-au luat revanşa pe „Ilie Oană", de unde au plecat cu toate punctele în urma victoriei la limită, scor 3-2.

Constantin Gâlcă vs. Petrolul în toate competiţiile: 4 jocuri - două victorii - o remiză - o înfrângere.