Universitatea Craiova - Rapid 1-1 | Remiză de foc pe "Ion Oblemenco"

universitatea craiova - rapid Etapa 8 Superliga Superliga
Data publicarii: Sambata 31 August 2024, 23:28
Data actualizarii: Sambata 31 August 2024, 23:28

Urmărim și comentăm împreună meciul dintre Universitatea Craiova și Rapid LIVE TEXT pe www.sport.ro, dar și pe Facebook Sport.ro.

Universitatea Craiova - Rapid București 1-1

Minutul 90+8: Final de meci!

Minutul 90: Andrei Ivan a fost servit în careu, dar nu a reușit să bage mingea în poartă! Pașcanu a fost pe poziție și a respins.

• Marius Șumudică / Foto: Sport Pictures

Minutul 76: Ocazie Craiova! Alex Mitriță a scăpat unu la unu cu Siegrist, dar "Piticul Atomic" a ratat total execuția și a trimis pe lângă poartă.

Minutul 45+1: Final de primă repriză! După analiza VAR, "centralul" a decis că intrarea fundașului asupra jucătorului giuleștean nu a fost ilegală din punct de vedere regulamentar.

Minutul 45: Penalty pentru Rapid! Istvan Kovacs a dictat lovitură de pedeapsă după o intrare neinspirată a apărării oltene.

Minutul 35: Ce ocazie! Elvir Koljic a fost servit în careu, iar vârful nu a dezamăgit să uimească. Bosniacul s-a aruncat în speranța să bage mingea în poartă, dar execuția acrobatică a trecut pe lângă poarta "vulturilor vișinii".

Minutul 33: GOOOL Universitatea Craiova! Alexandru Mitriță transformă lovitura de la 11 metri.

Minutul 32: Cristi Săpunaru a faultat în careu și arbitrul Istvan Kovacs a dictat lovitură de la 11 metri.

Minutul 17: GOOOL Rapid! Ocaziile se răzbună! Christopher Braun a fost lansat superb de către Claudiu Petrila. Germanul nu s-a speriat unu-la-unu cu portarul și a înscris cu calm.

Minutul 16: Ocazie Craiova! Alexandru Mitriță a fost prea altruist, după ce a scăpat în careul Rapidului. Winger-ul a încercat să îi trimită o pasă lui Baiaram, pentru a-l lăsa singur cu portarul, dar încercarea a fost lipsită de putere și apărarea adversă a respins balonul.

Minutul 11: Elvir Koljic vede cartonașul galben. Atacantul a intrat neinspirat asupra portarului giuleștenilor și a plătit prețul.

Minutul 10: Alexandru Mitriță primește o pasă precisă de la Oshima. "Piticul Atomic" reușește un artificiu tehnic și trece de apărarea giuleșteană. Din păcate pentru el, portarul Benjamin Siegrist a fost pe fază și a ieșit la întâmpinare.

Minutul 1: Arbitrul Istvan Kovacs a fluierat startul partidei!

Echipele de start

Universitatea Craiova: L. Popescu - Vlădoiu, Maldonado, Sierra, Bancu (cpt.) - Oshima, Căpățînă - Bană, Mitriță, Mora - Koljic

Rezerve: S. Lung, Lazar - Gașpăr, Badelj, Zajkov, Ndong, Screciu, Danciu, Houri, Baiaram, D. Barbu, Ivan

Antrenor: Costel Gâlcă

Rapid București: Siegrist - Manea, Săpunaru (cpt.), Pașcanu, Braun - Gojkovic, Kait, Oaidă - R. Pop, Burmaz, Petrila

Rezerve: Aioani - P. Iacob, Ignat, Blazek, Borza, Micovschi, El Sawy, Papeau, Vulturar, Jambor, Onea, Hasani

Antrenor: Marius Șumudică

Cele două echipe își dau întâlnire sâmbătă seară, de la ora 21:30, pe stadionul ”Ion Oblemenco” din Bănie. Universitatea Craiova și Rapid se confruntă în etapa cu numărul 8 din sezonul regulat al SuperLigii României.

La ”centru” a fost delegat Istvan Kovacs, care va fi ajutat de asistenții Mihai Marica și George Neacșu. La VAR a fost pus Cătălin Popa. Marius Omuț este asistentul său. Busi Cătălin va fi arbitrul de rezervă, în timp ce Octavian Sovre, observatorul partidei.

Universitatea Craiova - Rapid, LIVE TEXT de la 21:30 | Meci de foc pe ”Ion Oblemenco”

În clasament, Universitatea Craiova se află pe locul trei cu 14 puncte. După șapte etape scurse din SuperLiga, oltenii au înregistrat patru victorii, două rezultate de egalitate și o singură înfrângere.

De cealaltă parte, Rapid e pe locul șapte cu opt puncte: o victorie, cinci remize  și un eșec au bifat giuleștenii, care l-au înlocuit etapa precedentă pe Neil Lennon cu venirea lui Marius Șumudică.