Fără victorie acasă din luna mai, Rapid avea deja 3-0 la pauză în meciul cu Farul după golurile lui Borza (13'), Petrila (30') și Pașcanu (40'). Intrat în minutul 66, debutantul Alex Dobre a reușit o dublă (72' și 90+5'), iar gazdele s-au impus cu 5-0.

Alexandru Dobre (26 de ani), cel mai nou transfer al echipei, a avut parte de un debut ”de vis” în Giulești, dar nu ar putea fi singurul transfer spectaculos pus la cale de Marius Șumudică.

Impresarul Florin Manea a vorbit despre situația lui Denis Drăguș (25 de ani), transferat în această vară de Trabzonspor de la Standard Liege pentru 1,7 milioane de euro.

Denis Drăguș, la Rapid? ”Poate-l convinge Șumi”

Fiul lui Nae Manea își dorește ca atacantul să rămână cât mai mult timp în străinătate, dar spune că acesta ar putea fi convins de Marius Șumudică, nașul său.

”Dacă ține de mine, nu se întoarce niciodată în România. Acum, Șumi e nașul lui, poate-l convinge să se întoarcă”, a spus Florin Manea, în exclusivitate pentru PRO TV și Sport.ro.

În acest sezon, Denis Drăguș a evoluat în 14 partide pentru cei de la Trabzonspor, în campionat și preliminariile cupelor europene, reușind să marcheze un gol și să ofere o pasă decisivă.

Atacantul a prins transferul lui Trabzon după ce a avut evoluții apreciate în sezonul precedent la Gaziantep, acolo unde a fost pregătit și de Marius Șumudică.

• Contractul lui Drăguș cu noua sa echipă se întinde până în 2028, potrivit site-urilor de specialitate.