Verdictul specialistului, după cea mai controversată fază din meciul Gloria Buzău - Sepsi: ”Foarte frustrant!”

Gloria Buzau Marius Avram sepsi Superliga
Data publicarii: Luni 22 Iulie 2024, 21:31
Data actualizarii: Luni 22 Iulie 2024, 21:31

Sepsi Sfântu Gheorghe a câștigat cu scorul de 2-1 meciul cu Gloria Buzău, în a doua etapă din Superliga României.

Sepsi a controlat prima repriză și a reușit să marcheze de două ori, mai întâi prin Denis Ciobotariu (minutul 12), iar mai apoi prin Marius Coman (minutul 30). După pauză, jocul le-a aparținut gazdelor, iar Gloria Buzău a redus din diferenșă în minutul 86, prin Dragoș Tescan.

Marius Avram: ”Este o decizie corectă a celor din camera VAR!”

În al patrulea minut al prelungirilor, Ricardo Matos l-a învins pe Roland Niczuly și a restabilit egalitatea, însă, după bucuria celor de la Gloria Buzău, arbitrul Iulian Călin a decis să anuleze golul, ajutat și din camera VAR, pentru un ofsaid la Romario Benzar.

Marius Avram a analizat faza și a ajuns la concluzia că decizia lui Iulian Călin a fost una corectă, iar fotbalistul celor de la Gloria Buzău se afla într-adevăr în poziție de ofsaid.

E foarte frustrant să treci așa de la extaz la agonie. Mă uit pe linii și văd foarte clar piciorul lăsat în spate de jucător, acolo au tras linia atacantului. Linia fundașului este ușor de tras pentru că are piciorul pe pământ. Se vede și o mică linie perpendiculară, au făcut și o triangulare, de aia a durat atât de mult în camera VAR. Nu văd nimic în neregulă cu liniile.

Dacă în alte meciuri le vedeam trecând printre picioarele jucătorilor, aici par linii bine trase. Piciorul lăsat în spate în momentul alergării, o fracțiune de secundă face ca această fază să fie sancționabilă cu ofsaid. Nu este de contestat nimic. Este o decizie corectă a celor din camera VAR”, a spus Marius Avram la Digi Sport.