Verdictul specialistului în urma fazei controversate din Kosovo - România: ”Penalty!”

kosovo - romania Ion Craciunescu Nations League Superliga
Data publicarii: Sambata 07 Septembrie 2024, 19:20
Data actualizarii: Sambata 07 Septembrie 2024, 19:19

România a învins-o cu 3-0 pe Kosovo vineri seară.

Cele două naționale s-au întâlnit în prima etapă din Grupa 2 a Ligii C din Nations League. La capătul celor 90 de minute, tricolorii s-au impus fără emoții și și-au trecut în cont toate cele trei puncte.

În minutul 50 al meciului, Berisha l-a agățat pe Man în careu, iar arbitrajul video a intervenit. În urma analizei VAR, ”centralul” a arătat punctul cu var, spre nemulțumirea kosovarilor.

Ion Crăciunescu, fost mare arbitru român, a analizat faza respectivă și a ținut să puncteze faptul că ”centralul” a procedat corect și că și el ar fi oferit lovitură de la 11 metri.

”Nu joacă mingea, uitați-vă! El saltă piciorul după Man. Îl atinge și el, și portarul. Eu dădeam penalty”, a spus Ion Crăciunescu, potrivit DigiSport.

Kosovo - România 0-3

Dennis Man a deblocat tabela de marcaj în minutul 40, după assist-ul provenit de la Răzvan Marin care, în actul secund, a fructificat fără emoții o lovitură de pedeapsă în minutul 51.

Denis Drăguș a dus scorul la 3-0 în minutul 82. România a evoluat în superioritate numerică pe final, după ce Vojvoda a încasat al doilea cartonaș galben în minutul 85. Tabela de marcaj a rămas nemodificată până la fluierul de final al ”centralului”.

Pentru România urmează meciul cu Lituania de luni, 9 septembrie, de la ora 21:45. Partida va putea fi urmărită și în format LIVE TEXT pe www.sport.ro, cât și pe Facebook Sport.ro.

De cealaltă parte, Kosovo o va înfrunta pe Cipru în deplasare, pe aceeași dată, doar că de la ora 19:00.