Cele două formații și-au dat întâlnire pe stadionul "Superbet Arena" din cartierul Giulești, București, în cadrul etapei #11 a Superligii României.

Partida s-a decis cu o remiză albă, în ciuda faptului că ambele echipe au arătat forțe ofensive destul de convingătoare.

"Veți prinde play-off-ul?" Căpitanul Oțelului a răspuns fără ezitare

La finalul celor 90 minute, Juri Cisotti, căpitanul gălățenilor, a venit la microfon și nu s-a ferit de declarații. Italianul în vârstă de 31 de ani a făcut o analiză a meciului și este încrezător în șansele echipei de a intra în play-off.

"Ne întoarcem acasă cu un punct și, normal, mereu avem nevoie de 3 puncte, dar nu a fost simplu. Mergem la Galați doar cu unul.

E bine că suntem concentrați pe faza defensivă, dar trebuie să fim și pe cea ofensivă. Trebuie să finalizăm în ultimii 20 de metri, să fim mai concentrați. Acum ne întoarcem acasă și vom lucra la acest aspect.

Cred că a fost un meci echilibrat, ambele echipe au avut ocazii. În a doua repriză am preluat controlul și am avut ocazii mari, acolo se face diferența.

Este foarte important că am făcut o pregătire fizică bună. Noii jucători s-au integrat bine și acum avem un grup solid.

(n.r - Credeți că veți prinde play-off-ul?) Mergem pas cu pas. Acum ne întoarcem la Galați, pregătim meciul de sâmbătă. Va fi greu, dar trebuie să câștigăm acasă.

Cred că alerg inteligent, nu mult. Mă simt foarte bine și încerc să ajut echipa, asta este munca mea", a declarat Juri Cisotti, după meci.

Oțelul Galați, pe locul 2 în Superligă

Formația antrenată de Dorinel Munteanu se află pe poziția #2 în Superliga României, cu 18 puncte după 10 meciuri.

Lider autoritar în Superligă rămâne Universitatea Cluj, cu 22 puncte.

Pentru Oțelul Galați acum urmează un meci greu cu Universitatea Craiova, ocupanta locului 5.

Partida se va disputa pe stadionul "Oțelul" din Galați, sâmbătă, 5 octombrie, nu mai devreme de ora 21:30. Meciul se va putea urmări în format LIVE TEXT pe site-ul www.sport.ro, dar și pe Facebook Sport.ro.