Liderul invincibil FK Csikszereda s-a impus și duminică la prânz, în ultimul meci al etapei din Liga 2, 2-0 pe teren propriu cu FC U Craiova.

Benjamin Babati a marcat din nou pentru ciucanii antrenați de Robert Ilyeș, în minutul 29, iar scorul final a fost stabilit în prelungiri ('90+1) de Attila Csuros.

Oltenii, care numai ce s-au despărțit de antrenorul principal Marius Croitoru, au fost conduși de pe bancă de fostul portar Valentin David, tehnicianul interimar al echipei patronate de Adrian Mititelu.

Csikszereda și Steaua, singurele echipe neînvinse din campionat

Astfel, după victoria de pe ”Municipalul” din Miercurea Ciuc, FK Csikszereda se menține lider autoritar, cu 28 de puncte din 9 succese și 1 egal (victoria 4-1 din deplasare cu Viitorul Pandurii Târgu Jiu a fost anulată ca urmare a retragerii gorjenilor din campionat).

Pe locul 2, dar fără drept de promovare, este cealaltă echipă neînvinsă din campionat, Steaua București (23 de puncte din 6 victorii și 5 remize).

FK Csikszereda - FC U Craiova 2-0

FK Csikszereda: Simon – Hegedus, Kelemen, Palmeș – Bloj (Csuros 82′), Vereș (Sz. Szilagyi 60′), Bodo (Bakoș 82′), Gal-Andrezly (căpitan) – Babati (Jebari 52′), Anderson Ceara (Torvund 60′), Dolny

Rezerve: Karacsony – J. Nagy, M. Kovacs, Pinter

Antrenor: Robert Ilyeș

FC U Craiova: C. Sandu – R. Negru, Kvakic (A. Dragu 46′), Lumbu, Padula (căpitan) – Bounaas (Răduț 86′), A. Camara – Abbey, Vl. Pop (Ndione 67′), Ciubotaru (C. Albu 46′) – Cl. Bălan (Meijer 60′)

Rezerve: Gurău – Vl. Achim, Lekiatas, Biosan

Antrenor: Valentin David