FOTO ȘI VIDEO S-a jucat ultimul meci pe stadionul din ”Ștefan cel Mare”! CS Dinamo s-a calificat în finala barajului de promovare în Liga 2

CS Dinamo Alexandru Burlacu Cristian Delciu CSC Ghiroda şi Giarmata Vii csm focsani Liga 2
Data publicarii: Joi 13 Iunie 2024, 08:27
Data actualizarii: Joi 13 Iunie 2024, 09:21

Stadionul Dinamo din Șoseaua Ștefan cel Mare urmează să fie demolat și înlocuit cu o arenă modernă.

Miercuri seara, în ceea ce a fost ultimul meci disputat pe vechiul stadion din Șoseaua Ștefan cel Mare, CS Dinamo a câștigat cu 3-1 partida cu CSC Ghiroda și Giarmata Vii și s-a calificat astfel în finala barajului de promovare în Liga 2.

Căpitanul Alexandru Burlacu (31 - din penalty), golgheterul Cristian ”Kiki” Delciu (69) și Roberto Vasile (73) au marcat pentru ”câinii” clubului sportiv din Ștefan cel Mare, oaspeții din Timiș deschizând scorul după autogolul lui Costin Ciochină (14).

Astfel, finala barajului de promovare în Liga 2 pentru ultima echipă care va ”urca” din Liga 3 se va juca sâmbătă, 15 iunie, de la ora 17:30, la Focșani: CSM Focșani - CS Dinamo.

Gazdele din ultimul act au trecut greu în semifinale, 3-2 după prelungiri (gol decisiv în minutul 120!) cu SCM Râmnicu Vâlcea.

CS Dinamo - CSC Ghiroda și Giarmata Vii 3-1

CS Dinamo: Fara – D. Lung, Al. Iordănescu, Cernamoriț, Al. Burlacu (căpitan), Demici, Juncănaru (R. Vasile 43′), Ciochină, Delciu (Uleia 86′), R. Mihalache (Zătreanu 57′), D. Mihai (R. Bratu 86′)

Rezerve: Mina – L. Mitrică, T. Badea, M. Năstase, A. Vasilescu

Antrenor: Gheorghe Mihali și Bogdan Dobre

CSC Ghiroda și Giarmata Vii: Ciocan – Coroiu (Ad. lie 77′), Butnărașu, Mancaș (căpitan)(Datcu 77′), Al. Popovici, Buțu (Bulza 46′), Vasluian (Hecsko 67′), Precup, D. Pop, Ad. Popa, Stupu

Rezerve: Mosoarcă – Vaccari, Gulei, Cluci, Stoianov

Antrenor: Sorin Bălu