CLASAMENT Scor de maidan în Liga 2: echipa lui Ianis Zicu a câștigat cu 7-0 și a urcat pe locul secund! Toate rezultatele și marcatorii

Ianis Zicu ACS Viitorul Pandurii Targu Jiu Concordia Chiajna FC Arges Metaloglobus Liga 2
Data publicarii: Sambata 21 Septembrie 2024, 13:13
Data actualizarii: Sambata 21 Septembrie 2024, 13:13

Grosul etapei a șaptea din Liga 2 s-a disputat sâmbătă, la prânz, iar Metaloglobus a reușit scorul rundei.

Metaloglobus - ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu 7-0, în Liga 2

Metaloglobus este revelația sezonului din Liga 2 și se află pe locul secund după 7 etape, cu 15 puncte acumulate. Echipa antrenată de Ianis Zicu a spulberat Viitorul Pandurii Târgu Jiu, pe teren propriu, scor 7-0.

Echipa din București a condus cu 4-0 după prima repriză, în urma golurilor marcate de Yassine Zakir (11', 23), David Irimia (13') și Dragoș Huiban (23'). În actul secund, Metaloglobus a mai înscris de trei ori - Georgian Honciu (50'), autogol Flavius Dumbrăvean (54') și Stefan Visic (74').

În timp ce Metaloglobus a urcat pe locul secund, egalând-o pe Steaua, ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu se menține pe locul 22, ultimul, cu un singur punct în 7 etape și un golaveraj dezastruos: un gol marcat, 21 încasate.

În aceeași rundă, CS Mioveni și FC Argeș au remizat în derby, 1-1, în timp ce Concordia Chiajna s-a impus la limită pe teren propriu contra celor de la Metalul Buzău, după un gol marcat de Petar Petkovski în minutul 82.

Rezultatele meciurilor de sâmbătă din Liga 2, etapa 7

• Concordia Chiajna - Metalul Buzău 1-0 (Petkovski 82')
  • Corvinul Hunedoara - AFC Câmpulung Muscel 3-0 (Hergheligiu 39', Pîrvulescu 77', Chukwu 90+2')
  • CS Mioveni - FC Argeș 1-1 (Vencu 15' / Buhăcianu 68')
  • CSC 1599 Șelimbăr - FC Voluntari 0-0
  • Metaloglobus - ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu 7-0 (Zakir 11', 23', D. Irimia 13', Huiban 23', Honciu 50', Dumbrăvean - autogol 54', Visic 74')
  • Unirea Ungheni - CS Afumați 0-0
  • De la ora 12:00 a început meciul CSM Focșani - FC U Craiova. La pauză, oltenii conduceau cu 1-0 după golul lui Sekou Sidibe din penalty.