A prins transferul carierei după FCSB - Maccabi Tel Aviv 1-1! 5.500.000 euro pentru atacant Liga Campionilor

După remiza de 1-1 înregistrată pe terenul FCSB-ului în prima manșă a turului 2 preliminar din UEFA Champions League, Maccabi Tel Aviv a dat lovitura pe piața transferurilor.

Clubul israelian a finalizat vânzarea vedetei sale, Felicio Milson, într-o mutare de 5.500.000 de euro.

Detalii ale transferului

Felicio Milson (24 de ani), care nu a fost inclus în lotul pentru meciul cu FCSB, va semna în curând cu Steaua Roșie Belgrad. Transferul s-a realizat pentru suma de 5.500.000 de euro, cu 1 milion de euro mai mult decât suma inițială vehiculată în prealabil. În plus, Maccabi Tel Aviv va păstra un procent de 15% dintr-un viitor transfer al jucătorului, conform informațiilor din presa israeliană.

Milson nu a fost riscat în meciul împotriva FCSB-ului pentru a evita orice posibil accidentare înainte de încheierea transferului. Se estimează că acesta va semna contractul cu Steaua Roșie Belgrad în zilele următoare.

Cifrele lui Milson

Felicio Milson a avut o performanță notabilă în sezonul trecut, unde și-a trecut în cont:

• 40 de meciuri jucate pentru Maccabi Tel Aviv.
  • Șapte goluri înscrise pentru campioana Israeluli
  • 13 pase decisive livrate

Cota de piață a jucătorului este estimată la 4.000.000 de euro, conform site-urilor de specialitate.

Returul dintre FCSB și Maccabi Tel Aviv este programat pentru 31 iulie, pe stadionul „Bozsik Arena” din Ungaria, de la ora 21:00.

FCSB - Maccabi Tel Aviv 1-1

Meciul a început cu un ritm alert, iar echipa din Israel a avut prima ocazie periculoasă încă din minutul 8, când Eran Zahavi a încercat un șut de la distanță, dar execuția sa a fost imprecisă.

FCSB a replicat prin Alex Băluță, care a fost activ în atac. În minutul 13, a încercat să trimită o pasă periculoasă în careu, dar balonul a fost interceptat. În minutul 16, Băluță a șutat spre poartă, dar portarul advers a respins.

Prima repriză s-a încheiat cu scorul de 0-0, deși au existat ocazii de ambele părți. În minutul 48 al reprizei secunde, Maccabi a avut o oportunitate bună prin Avishay Cohen, dar acesta a trimis în plasa laterală. Alex Băluță a continuat să fie periculos, însă șutul său din minutul 51 a fost parat de Roi Mishpati.

În minutul 71, Maccabi a deschis scorul prin Dan Biton, care a profitat de o respingere în careu și a trimis mingea în poartă. FCSB a egalat rapid, în minutul 75, printr-o lovitură de cap a lui Joyskim Dawa, după o centrare din lovitură liberă a lui Darius Olaru.

Ultimele minute ale meciului au fost intense, cu FCSB în căutarea golului victoriei. În minutul 90+3, Olaru a trimis o centrare periculoasă, dar mingea a părăsit terenul. În minutul 90+6, Olaru a trimis din nou o centrare precisă, dar Musi nu a reușit să ajungă la timp la minge și partida s-a încheiat cu scorul de 1-1.