EXCLUSIV Alex Chipciu și Ciprian Marica s-au lămurit după Sparta Praga - FCSB. Ce urmează în Ghencea

Alexandru Chipciu Ciprian Marica FCSB Sparta Praga Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 07 August 2024, 08:13
Data actualizarii: Miercuri 07 August 2024, 08:12

FCSB a remizat contra celor de la Sparta Praga, în deplasare, 1-1, în prima manșă din turul 3 preliminar al Ligii Campionilor.

FCSB a reușit un meci solid la Praga, a avut numeroase ocazii de a înscris în ambele reprize, iar bucureștenii au condus din minutul 61, după un gol al lui Joyskim Dawa venit în urma unui corner. Tot după o fază fixă a egalat Sparta, în minutul 78, prin Victor Olatunji, iar cehii au avut un gol anulat de VAR în prelungiri.

Ciprian Marica: "FCSB se va califica în play-off-ul Champions League"

Partida a fost analizată de Ciprian Marica și Alexandru Chipciu pe VOYO. Ambii foști internaționali sunt de părere că FCSB este favorită pentru calificarea în retur, iar Chipciu, fost jucător la Sparta, spune că avea așteptări mai mari de la campioana Cehiei.

"Da, se califică FCSB. Mi s-a părut echipa mai bună. Sigur, va lipsi Dawa pentru cumul de cartonașe, însă FCSB a demonstrat în deplasare că este echipa mai bună. Cred că FCSB nu este echipa care să vrea rezultat de egalitate. E echipa care trebuie să marcheze și va juca, va pune presiune cu publicul, stadionul va fi probabil plin. Eu cred că FCSB are prima șansă", a spus Ciprian Marica.

Alexandru Chipciu: "FCSB are șanse 55%-60%. Sparta, la același nivel cu Maccabi Tel Aviv"

Alex Chipciu, care a jucat la Sparta Praga în perioada în sezonul 2018/2019, spune că formația din Cehia este foarte apropiată valoric de Maccabi Tel Aviv, precedenta formație eliminată de FCSB în preliminariile UCL.

"Cred că FCSB are șanse 55%-60%. Cu Ghencea full cred că ai șanse. Așa o văd. Sparta Praga mi se pare o echipă de același nivel cu Maccabi Tel Aviv. Eu eram sub influența faptului că Sparta a câștigat ultimele două campionate și toată lumea spune că e foarte, foarte bună.

Am vorbit cu Nicu Stanciu în timpul meciului și i-am zis că parcă mă așteptam să fie mai bună Sparta, însă și FCSB a jucat bine, clar. Și Stanciu la fel zicea, că sunt puternici, dar s-a schimbat antrenorul, a plecat și fostul lor căpitan la Girona. Panak, care a fost coleg cu noi și e căpitan, a fost și el accidentat. Poate au contat și aceste lucruri, dar FCSB a făcut un joc solid și i-a pus în dificultate", a spus Alex Chipciu.

Malmo sau PAOK pentru FCSB, dacă trece de Sparta Praga

În cazul în care va elimina Sparta Praga, FCSB va juca în play-off-ul Champions League împotriva învingătoarei din duelul Malmo - PAOK. În turul din Suedia, cele două formații au remizat, scor 2-2.

Dacă va fi eliminată de Sparta Praga, FCSB va coborî în play-off-ul Europa League, iar adversară va fi LASK Linz (Austria).

VIDEO Rezumat Sparta Praga - FCSB 1-1