Anunțul făcut de Dinamo Zagreb după umilința din Champions League și mesajul transmis de antrenorul Jakirovic

Dinamo Zagreb Bayern Munchen Sergej Jakirovic Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 18 Septembrie 2024, 08:17
Data actualizarii: Miercuri 18 Septembrie 2024, 08:17

Dinamo Zagreb a suferit un eșec umilitor în Liga Campionilor, 2-9 pe terenul lui Bayern Munchen, în primul meci din faza principală.

Dinamo Zagreb a sperat timp de doar câteva minute că poate obține un rezultat mare la Munchen. Bavarezii au început în forță, iar la pauză conduceau cu 3-0 după golurile lui Kane, Guerreiro și Olise. Totuși, în startul reprizei secunde, croații au reușit două goluri în două minute, prin Petkovic și Ogiwara, iar scorul a devenit 3-2.

Dinamo Zagreb, după 2-9 contra lui Bayern: "Am visat pentru câteva momente"

A urmat o adevărată demonstrație de forță a lui Bayern Munchen, care a devenit prima echipă din Champions League cu 9 goluri marcate într-un singur meci. Pentru echipa lui Vincent Kompany au mai înscris Harry Kane, de încă trei ori, Michael Olise, încă o dată, Leroy Sane și Leon Goretzka

La scurt timp după meci, Dinamo Zagreb a postat un mesaj adresat în special fanilor.

"În ciuda eșecului drastic de la Munchen, credem în continuare în băieții noștri. Am visat pentru câteva momente, am luptat, însă gazdele au fost pur și simplu mai bune, iar la final s-au bucurat pe merit. Le mulțumit fanilor pentru susținerea extraordinară. Să știți că vă iubim și suntem cu voi", a transmis Dinamo Zagreb.

Sergej Jakirovic, antrenorul lui Dinamo Zagreb, întrebat dacă se teme de demitere

Întrebat dacă se teme că va fi demis după dezastrul de la Munchen, antrenorul Sergej Jakirovic (47 de ani) a lăsat de înțeles că nu se pune problema să plece, cel puțin pentru moment.

"Asta nu e o întrebare pentru mine. Am trecut prin multe până acum. Dacă lumea vrea să dea în mine, să o facă, însă eu îmi fac treaba cât de bine pot. Dacă voi vedea că echipa nu mai respectă ceea ce transmit, atunci mă voi ocupa singur de situație.

Deja am vorbit cu echipa, primul a fost Nevistic (n.r - portarul lui Dinamo Zagreb), care a încasat nouă goluri. Trebuie să îi ridicăm din punct de vedere psihologic. Aceste zile vor trece foarte greu. Trebuie să apelăm la sistemul de rotație pentru a avea jucători proaspeți la meciul cu Slaven Belupo", a spus Jakirovic, citat de Index.

Următorul meci al lui Dinamo Zagreb din faza principală UCL va fi pe teren propriu împotriva lui AS Monaco, miercuri, 2 octombrie, de la ora 22:00.