LIVE TEXT Champions League | Feyenoord - Bayer Leverkusen 0-4 | Germanii defilează pe teren propriu! Urmează Barcelona, Arsenal și Atletico Madrid de la ora 22:00

fc barcelona Arsenal Atletico Madrid Bayer Leverkusen Champions League Liga Campionilor
Data publicarii: Joi 19 Septembrie 2024, 21:35
Data actualizarii: Joi 19 Septembrie 2024, 21:35

În acest sezon, 36 de echipe sunt calificate în grupa unică din UEFA Champions League.

Feyenoord - Bayer Leverkusen 0-4

Final de meci!

Minutul 71: Ayase Ueda înscrie, dar golul a fost anulat pe motiv de offside.

Minutul 60: Victor Boniface încearcă o nebunie! Atacantul a recuperat mingea la mijlocul terenului și a șutat! Portarul era ieșit, dar mingea a trecut pe lângă poartă.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 44: GOOOL Bayer Leverkusen! Tapsoba trimite o lovituă puternică de cap, dintr-o centrare. Mingea se lovește de portar și intră în poartă.

Minutul 36: GOOOL Bayer Leverkusen! Frimpong îl servește perfect pe Florian Wirtz. Germanul trimite din prima, din voleu și înscrie un gol superb!

Minutul 30: GOOOL Bayer Leverkusen! Frimpong îl servește perfect pe colegul său din defensivă în "gura porții". Alex Grimaldo nu a stat pe gânduri și a împins mingea în poartă.

Minutul 19: Igor Paixao a încercat un şut de la mare distanță, dar ratează precizia nu a fost de partea sa și mingea ajunge în tribunele stadionului "De Kuip" din Rotterdam.

Minutul 9: Olandezii au înscris prin Ramiz Zerrouki, dar poziția algerianului a fost ilegală. Golul a fost anulat.

Minutul 5: GOOOL Bayer Leverkusen! Florian Wirtz trimite un șut precis la colțul lung, iar portarul rămâne spectator.

Minutul 1: Start de partidă!

Prima etapă din grupa unică, ”faza ligii”, a UEFA Champions League se încheie astăzi, cu ultimele meciuri jucându-se de la orele 19:45 și 22:00, LIVE TEXT pe Sport.ro.

Programul meciurilor de joi din Champions League

Feyenoord Rotterdam - Bayer Leverkusen (19:45)

Steaua Roşie Belgrad - Benfica Lisabona (19:45)

Juventus Torino - PSV Eindhoven 3-1

Au marcat: Kenan Yildiz 21, Weston McKennie 27, Nicolas Gonzalez 52, respectiv Ismael Saibari 90+3.

Young Boys Berna - Aston Villa 0-3

Au marcat: Youri Tielemans 27, Jacob Ramsey 38, Amadou Onana 86.

AC Milan - Liverpool 1-3

Au marcat: Christian Pulisic 3, respectiv Ibrahima Konate 23, Virgil van Dijk 41, Dominik Szoboszlai 67.

Bayern Munchen - Dinamo Zagreb 9-2

Au marcat: Harry Kane 19 - penalty, 57, 73 - penalty, 78 - penalty, Raphael Guerreiro 33, Michael Olise 38, 61, Leroy Sane 85, Leon Goretzka 90+2, respectiv Bruno Petkovic 49, Takuya Ogiwara 50.

Real Madrid - VfB Stuttgart 3-1

Au marcat: Kylian Mbappe 46, Antonio Rudiger 83, Endrick 90+5, respectiv Deniz Undav 68.

Sporting Lisabona - Lille 2-0

Au marcat: Viktor Gyokeres 38, Zeno Debast 65.

Cartonaş roşu: Angel Gomes (Lille) 40.

Miercuri

Bologna - Şahtior Doneţk 0-0

Gheorghi Sudakov (Şahtior) a ratat un penalty în min. 4 (a apărat Lukasz Skorupski).

Sparta Praga - Red Bull Salzburg 3-0

Au marcat: Kaan Kairinen 2, Victor Olatunji 42, Qazim Laci 58.

Celtic Glasgow - Slovan Bratislava 5-1

Au marcat: Liam Scales 17, Kyogo Furuhashi 47, Arne Engels 56 - penalty, Daizen Maeda 70, Adam Idah 87, respectiv Kevin Wimmer 61.

Club Brugge - Borussia Dortmund 0-3

Au marcat: Jamie Gittens 76, 86, Sehrou Guirassy 90+5 - penalty.

Manchester City - Inter Milano 0-0

Paris Saint-Germain - Girona 1-0

A marcat: Nuno Mendes 90.

Marca a explicat de ce se marchează multe goluri în Champions League, după 9-2, 5-1, trei 3-1 și trei 3-0

”Primul efect în noua Ligă a Campionilor: mai multe goluri ca niciodată datorită criteriilor de departajare”, a titrat Marca și publicația spaniolă a detaliat:

”Totul are o explicație, deoarece clasamentul unic și lupta pentru accederea în primele opt locuri obligă echipele să înscrie cât mai multe goluri în cazul în care există egalitate de puncte.

Media generală de goluri este primul criteriu stabilit de UEFA pentru rezolvarea egalităților la puncte, care, ținând cont că sunt opt meciuri în această primă fază, vor apărea în multe cazuri”.

Astfel, până acum au apărut scoruri ca 9-2, 5-1, de trei ori 3-1 și de trei ori 3-0!