Câți bani primește FCSB după calificarea în turul trei preliminar al UEFA Champions League

maccabi tel aviv - fcsb FCSB Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 31 Iulie 2024, 23:09
Data actualizarii: Miercuri 31 Iulie 2024, 23:11

FCSB a câștigat dramatic meciul retur cu Maccabi Tel Aviv, scor 1-0, și s-a calificat în turul trei preliminar al UEFA Champions League.

Unicul gol al partidei a fost marcat de William Baeten în minutul 90. Introdus după pauză în locul lui Alexandru Băluță, belgianul a dat lovitura în urma unui contraatac, din pasa lui Daniel Popa.

Câți bani încasează FCSB după calificarea în turul trei

Acum, FCSB se pregătește pentru ”dubla” cu Sparta Praga din următorul tur preliminar. În urma acestei performanțe, echipa lui Gigi Becali va primi și o sumă de bani din partea celor de la UEFA.

Accederea în turul trei preliminar al Champions League va fi recompensată de forul european cu 550.000, bani care se adaugă la cei deja câștigați până acum. Dacă va reuși să ajungă în grupele competiției Gigi Becali va încasa peste 21 de milioane de euro doar din partea celor de la UEFA.

Sparta Praga va fi un adversar mult mai dificil pentru FCSB. Campioana Cehiei are un lot cotat la 71 de milioane de euro, mult peste orice echipă din Superliga României.

Eliminată din Champions League, Maccabi va coborî în turul 3 preliminar din Europa League, unde adversară va fi, cel mai probabil, FK Panevezys (Lituania), care a pierdut prima manșă din duelul cu Jagiellonia, scor 0-4.