Ce se întâmplă cu accidentații Olaru, Baeten și Miculescu după Sparta Praga - FCSB

Sparta Praga Darius Olaru David Miculescu FCSB William Baeten Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 07 August 2024, 08:50
Data actualizarii: Miercuri 07 August 2024, 08:49

Nu mai puțin de trei jucători ai celor de la FCSB au ieșit accidentați de pe teren în meciul cu Sparta Praga, încheiat la egalitate, 1-1, în turul 3 preliminar UCL.

FCSB a reușit un meci solid la Praga, a avut numeroase ocazii de a înscris în ambele reprize, iar bucureștenii au condus din minutul 61, după un gol al lui Joyskim Dawa venit în urma unui corner. Tot după o fază fixă a egalat Sparta, în minutul 78, prin Victor Olatunji, iar cehii au avut un gol anulat de VAR în prelungiri.

În a doua repriză, FCSB i-a pierdut pe William Baeten, David Miculescu și Darius Olaru, toți accidentați. Mai mult, Joyskim Dawa a încasat al treilea cartonaș galben din acest sezon de UCL, iar stoperul camerunez va fi suspendat pentru returul cu Sparta de la București.

În ceea ce privește situația medicală a jucătorilor, Mihai Stoica a anunțat că problemele lui Darius Olaru nu sunt grave și este așteptat să joace la retur, situație în care s-ar afla și David Miculescu. În schimb, Baeten, care a rezistat doar un sfert de oră pe teren, a suferit o entorsă.

"Olaru e bine. El face un efort supraomenesc. E uluitor să-i spui unui jucător să nu mai alerge atât. Noi avem de Olaru 100 de minute. Baeten a făcut o entorsă, iar Miculescu are o lovitură în coapsă, o lovitură după care nu mai poți pune piciorul jos. O lovitură puternică poate să producă și o leziune fibrilară, dar nu cred, sper să nu", a spus Mihai Stoica, la Prima Sport.

• Pentru FCSB urmează două meciuri pe teren propriu - cu Farul Constanța, în campionat (vineri, 21:00) și returul cu Sparta Praga (marți, 21:30).

Malmo sau PAOK pentru FCSB, dacă trece de Sparta Praga

În cazul în care va elimina Sparta Praga, FCSB va juca în play-off-ul Champions League împotriva învingătoarei din duelul Malmo - PAOK. În turul din Suedia, cele două formații au remizat, scor 2-2.

Dacă va fi eliminată de Sparta Praga, FCSB va coborî în play-off-ul Europa League, iar adversară va fi LASK Linz (Austria).

VIDEO Rezumat Sparta Praga - FCSB 1-1