EXCLUSIV Ce trebuia să facă FCSB ca să câștige returul cu Sparta Praga: ”Total neinspirat domnul Becali”

Data publicarii: Miercuri 14 August 2024, 17:55
Data actualizarii: Miercuri 14 August 2024, 17:54

FCSB a pierdut returul cu Sparta Praga din Ghencea, de pe stadionul ”Steaua”, cu 2-3.

Roș-albaștrii au făcut egal în deplasare, 1-1, dar nu au putut profita de avantajul terenului propriu și de amalgamul de fani veniți în Ghencea pentru a susține campioana în turul 3 preliminar UEFA Champions League.

Ciprian Marica a insistat după eșecul din Ghencea că FCSB a greșit formula de start pentru meciul cu cehii. Fostul internațional român a sugerat că împotriva Spartei Praga, gruparea roș-albastră trebuia să posede jucători cu talie, forță și energie multă.

”Nici terenul nu l-a ajutat pe Ștefănescu. Un teren greu, de luptă, de jucători masivi. Aveai nevoie de jucători cu talie, de jucători cu forță, cu energie. Încă o dată spun, a fost neinspirat total în alcătuirea primului '11' domnul Becali”, a spus Marica.

• Parcursul european al roș-albaștrilor nu se încheie însă aici. Formația dirijată de Elias Charalambous o va întâlni pe LASK în play-off-ul preliminariilor Europa League joi, 22 august

Pentru austrieci va fi primul joc în cupele europene. În cazul în care FCSB va pierde dubla manșă cu LASK, atunci campioana României va beneficia de calificarea în grupele Conference League.

Rezumat FCSB - Sparta Praga 2-3

Birmancevic a deschis scorul în minutul 13, ca în minutul 28 să realizeze ”dubla” după ce a fructificat impecabil o lovitură de la 11 metri. În minutul 37, Haraslin a dus scorul la 3-0.

În actul secund, FCSB a micșorat diferența în minutul 60, prin Darius Olaru, grație unei execuții de zile mari a căpitanului. Spre final, roș-albaștrii au turat motoarele și au marcat în minutul 85 (Malcom Edjouma), setând scorul confruntării: 3-2 în favoarea cehilor.