Cehii au reacționat după FCSB - Maccabi Tel Aviv! Au remarcat un jucător al roș-albaștrilor

FCSB alexandru baluta Maccabi Tel Aviv Sparta Praga Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 24 Iulie 2024, 09:53
Data actualizarii: Miercuri 24 Iulie 2024, 09:59

FCSB a remizat în Ghencea cu Maccabi Tel Aviv, scor 1-1, în prima manșă din turul doi preliminar al Ligii Campionilor.

Roș-albaștrii au controlat prima parte a jocului, dar cei care au deschis scorul au fost israelienii. Dan Biton a marcat în minutul 71 după o eroare în apărarea lui FCSB.

Reacția cehilor după FCSB - Maccabi Tel Aviv 1-1

Roș-albaștrii au avut o reacție bună și au restabilit egalitatea după doar câteva minute. Echipa pregătită de Elias Charalambous putea obține victoria pe final, când Alexandru Musi și-a trecut în cont o ratare imensă.

Astfel, echipa calificată în turul trei preliminar al Ligii Campionilor se va decide în returul care se va disputa la Budapesta, pe 31 iulie. Câștigătoarea dublei dintre FCSB și Maccabi Tel Aviv se va duela în turul trei cu învingătoarea dintre Sparta Praga și Shamrock Rovers. În prima manșă, cehii s-au impus cu 2-0 în fața campioanei din Irlanda.

Presa din Cehia a reacționat la scurt timp după remiza dintre FCSB și Maccabi Tel Aviv. Cehii au remarcat că echipa din Israel este ușor favorită și au remarcat și prezența în teren a lui Alexandru Băluță, fostul jucător al celor de la Slavia Praga, marea rivală a Spartei Praga.

Meciul dintre campioanele din România și din Israel nu are o favorită certă, dar bookmakerii le dau mai multe șanse celor de la Maccabi. Prima repriză nu a adus un gol, dar în al doilea act, mijlocașul israelian Dan Biton a deschis scorul. Totuși, oaspeții au fost în avantaj doar câteva minute, pentru că fundașul camerunez Joyskim Dawa a egalat.

Alexandru Băluță nu a lipsit de la campioana României. În campionatul Cehiei, fotbalistul de 30 de ani a purtat tricoul Slavei Praga și al lui Liberec. Căpitanul lui Maccabi Tel Aviv a fost atacantul de 36 de ani Eran Zahavi, care, cu 35 de goluri, este cel mai bun marcator din istoria naționalei Israelului”, au scris cehii de la isport.blesk.cz.

VIDEO Rezumatul meciului FCSB - Maccabi Tel Aviv 1-1