VIDEO Cei 5 magnifici din Champions League! Fotbaliștii de la Real Madrid care au egalat recordul legendei Paco Gento, cu 6 trofee câștigate

Paco Gento dani carvajal Luka Modric Nacho Fernandez Toni Kroos Liga Campionilor
Data publicarii: Duminica 02 Iunie 2024, 08:39
Data actualizarii: Duminica 02 Iunie 2024, 13:23

În finala de pe Wembley, Real Madrid s-a impus cu 2-0 în fața surprinzătoarei Borussia Dortmund.

Real Madrid a devenit din nou ”regina” Europei, pentru a 15-a oară în istorie, după 2-0 cu Borussia Dortmund în finala de pe Wembley.

Borussia Dortmund a dominat complet prima repriză a înfruntării, însă elevii lui Edin Terzic nu au reușit să deschidă scorul.

Karim Adeyemi a ratat de două ori singur cu portarul, iar Niclas Fullkrug a nimerit bara.

A doua repriză a fost complet diferită, Real Madrid a preluat controlul, iar elevii lui Carlo Ancelotti s-au năpustit la poarta apărată de Kobel.

Dani Carvajal și Vinicius, autorii golurilor în finala Real Madrid - Borussia Dortmund 2-0

Toni Kroos, aflat la ultimul meci pentru Real Madrid, a fost aproape să marcheze de două ori din lovitură liberă, însă fotbalistul german a contribuit decisiv la primul gol al madrilenilor din minutul 74.

Kroos a centrat perfect din corner, iar Dani Carvajal a reluat cu capul în poarta nemților.

Scorul a devenit 2-0 în minutul 83. Vinicius a primit balonul în apropierea porții, iar brazilianul l-a executat pe portarul Borussiei Dortmund.

Cu câteva minute înainte de final, Fullkrug a înscris în poarta lui Thibaut Courtois, dar golul a fost anulat pentru ofsaid.

Record de trofee Champions League câștigate

Astfel, recordul de 6 trofee Champions League (Cupa Campionilor Europeni) câștigate, deținut de legendarul Paco Gento (1956, 1957, 1958, 1959, 1960 și 1966, toate cu Real Madrid), a fost egalat acum de nu mai puțin de patru fotbaliști ai lui Carlo Ancelotti.

Toni Kroos, Dani Carvajal, Luka Modric și Nacho Fernandez au bifat al șaselea succes în Champions League!

Kroos are un trofeu cu Bayern Munchen (2013), celelalte cu Real Madrid (2016, 2017, 2018, 2022 și 2024) alături de Carvajal, Modric și Nacho, care au mai câștigat Champions League cu ”albii” și în 2014.