Charalambous, ce reacție! A subliniat și greșeala FCSB-ului, dar a pus accentul și pe partea pozitivă după dubla cu Sparta Praga

Elias Charalambous FCSB Sparta Praga Liga Campionilor Elias Charalambous / Foto - Gabriel Chirea
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Miercuri 14 August 2024, 00:12
Data actualizarii: Miercuri 14 August 2024, 00:24

FCSB a fost eliminată din Liga Campionilor, după 1-1 în deplasare și 2-3 acasă cu Sparta Praga, în turul III preliminar al competiției.

• FCSB - Sparta Praga 2-3 (0-3). Au marcat: Darius Olaru (60), Malcom Edjouma (85), respectiv Veljko Birmancevic (13, 28 - penalty), Lukas Haraslin (37).

FCSB a avut un start slab de meci și Sparta s-a detașat rapid pe tabelă. Chiar dacă în actul secund, gazdele au avut un joc mult mai bun, avantajul luat de cehi s-a dovedit decisiv.

La finalul partidei, Elias Charalambous a pus accentul pe faptul că echipa sa a fost surprinsă de startul perfect al cehilor.

• Elias Charalambous / Foto - Gabriel Chirea

Elias Charalambous: "Detaliile fac diferența!" /  "Capul sus, pentru că vom continua!"

"Știam că Sparta e bună la fazele fixe, băieții au reacționat foarte bine în repriza doua, am făcut totul perfect în actul secund, am fost foarte aproape de prelungiri,

S-a terminat, vom continua, asta e viața în fotbal. Ne vom concentra pe campionat, apoi pe Europa, pentru a încerca să ducem echipa în grupele Europa League.

Detaliile fac diferența în astfel de meciuri. Nu am ținut mingea în startul meciului, adversarii au jucat altfel față de meciul tur. Ne-au surprins.

Am fost aproape să egalăm, știam că nu e ușor. Vreau să le mulțumesc fanilor, pentru că i-au susținut pe băieți, a fost o atmosferă superbă.

Capul sus, pentru că vom continua!", a declarat Elias Charalambous, la finalul partidei din Ghencea.

Campioana României va continua în play-off-ul Europa League, în care va înfrunta formaţia austriacă LASK Linz. FCSB va juca primul meci în deplasare, pe 22 august, iar manşa secundă la Bucureşti, pe 29 august.

FCSB are prezenţa asigurată în grupele Conference League dacă va fi eliminată de LASK.

VIDEO REZUMAT FCSB - Sparta Praga 2-3