EXCLUSIV Ciprian Marica a numit principalul vinovat la golul încasat de FCSB în meciul cu Sparta Praga

Ciprian Marica FCSB Sparta Praga Liga Campionilor Ciprian Marica / Sursă: Captură VOYO
Data publicarii: Marti 06 August 2024, 23:10
Data actualizarii: Marti 06 August 2024, 23:50

FCSB a reușit să obțină un rezultat de egalitate, scor 1-1, pe terenul lui Sparta Praga, în prima manșă a turului trei preliminar din Liga Campionilor.

FCSB a deschis scorul în minutul 61, prin Dawa, după o lovitură de la colț executată foarte bine de Darius Olaru.

Egalarea a venit în minutul 78, tot după o lovitură fixă la care Ștefan Târnovanu ar fi putut face mai mult după cum susține fostul internațional Ciprian Marica.

"Am luat gol la o fază fixă, repet, cred că Târnovanu putea să facă mai mult. Bine, era un mănunchi de jucători acolo, însă trebuia să fie mai sigur pe el și să boxeze.

Aceea era o minge de boxat, nu de prins. Trebuia să fie mai sigur pe el", a spus Ciprian Marica.

Sparta Praga a mai marcat o dată în minutul 90+3, prin Kaan Kairinen, însă reușita a fost anulată după intervenția VAR.

Manşa secundă se va juca la Bucureşti, pe Stadionul Steaua, în data de 13 august, de la ora 21:30, şi va fi arbitrată de danezul Morten Krogh.

Sparta Praga - FCSB, turul trei preliminar al Ligii Campionilor

FCSB s-a calificat în turul trei preliminar după ce a trecut la limită de Maccabi Tel Aviv, 2-1 la general, după ce în tur, pe stadionul ”Steaua” din Ghencea, cele două echipe au remizat 1-1. În retur, FCSB s-a impus cu 1-0.

De cealaltă parte, Sparta Praga a spulberat-o pe Shamrock Rovers în turul 2 preliminar UCL cu 6-2. ”A walk in the park” pentru cehi, care se pregătesc acum intensiv de confruntarea cu campioana României.

FCSB și Sparta Praga s-au întâlnit ultima dată în 2016, tot în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor. Atunci, gruparea roș-albastră a avansat în play-off după ce s-a impus cu 3-1 la general.