Cum arată clasamentul UEFA Champions League după prima etapă: Bayern Munchen, lider cu golaveraj monstru

uefa champions league Barcelona Bayern Munchen Real Madrid Liga Campionilor
Data publicarii: Vineri 20 Septembrie 2024, 00:00
Data actualizarii: Joi 19 Septembrie 2024, 23:58

Sezonul 2024/2025 al Ligii Campionilor UEFA a început în forță, cu o etapă inaugurală plină de surprize și momente spectaculoase.

Bayern Munchen a dat tonul cu o demonstrație de forță incredibilă în partida împotriva celor de la Dinamo Zagreb, câștigând cu un rezultat uluitor de 9-2.

Bavarezii au început meciul într-un ritm alert, dar golul lui Serge Gnabry din minutul 16 a fost anulat de VAR. Totuși, Harry Kane a spart gheața în minutul 19 cu un penalty, iar până la pauză, Bayern a mai marcat de două ori, prin Rapha Guerreiro și Michael Olise.

Dinamo Zagreb a revenit după pauză cu o determinare crescută și a redus din diferență cu două goluri marcate de Petrkovic și Ogiwara. Totuși, Bayern a răspuns prompt, iar Harry Kane a înscris din pasa lui Joshua Kimmich, iar Michael Olise a făcut 5-2, după o pasă de la Musiala.

Kane a completat un hat-trick cu un al doilea penalty și a reușit un "poker" în minutul 78. Leroy Sane și Leon Goretzka au închis tabela cu alte două goluri în ultimele minute ale meciului.

Cum arată clasamentul UEFA Champions League după prima etapă

• Bayern - 3 puncte - 1 victorie, 0 egaluri, 0 înfrângeri - Golaveraj: +7 (9:2)
  • Celtic - 3 puncte - 1 victorie, 0 egaluri, 0 înfrângeri - Golaveraj: +4 (5:1)
  • Leverkusen - 3 puncte - 1 victorie, 0 egaluri, 0 înfrângeri - Golaveraj: +4 (4:0)
  • Aston Villa - 3 puncte - 1 victorie, 0 egaluri, 0 înfrângeri - Golaveraj: +3 (3:0)
  • Dortmund - 3 puncte - 1 victorie, 0 egaluri, 0 înfrângeri - Golaveraj: +3 (3:0)
  • Sparta Praga - 3 puncte - 1 victorie, 0 egaluri, 0 înfrângeri - Golaveraj: +3 (3:0)
  • Liverpool - 3 puncte - 1 victorie, 0 egaluri, 0 înfrângeri - Golaveraj: +2 (3:1)
  • Juventus - 3 puncte - 1 victorie, 0 egaluri, 0 înfrângeri - Golaveraj: +2 (3:1)
  • Real Madrid - 3 puncte - 1 victorie, 0 egaluri, 0 înfrângeri - Golaveraj: +2 (3:1)
  • Sporting - 3 puncte - 1 victorie, 0 egaluri, 0 înfrângeri - Golaveraj: +2 (2:0)
  • Benfica - 3 puncte - 1 victorie, 0 egaluri, 0 înfrângeri - Golaveraj: +1 (2:1)
  • Monaco - 3 puncte - 1 victorie, 0 egaluri, 1 înfrângere - Golaveraj: +1 (2:1)
  • Brest - 3 puncte - 1 victorie, 0 egaluri, 1 înfrângere - Golaveraj: +1 (2:1)
  • Atl. Madrid - 3 puncte - 1 victorie, 0 egaluri, 1 înfrângere - Golaveraj: +1 (2:1)
  • PSG - 3 puncte - 1 victorie, 0 egaluri, 1 înfrângere - Golaveraj: +1 (1:0)
  • Arsenal - 1 punct - 0 victorii, 1 egal, 0 înfrângeri - Golaveraj: 0 (0:0)
  • Manchester City - 1 punct - 0 victorii, 1 egal, 0 înfrângeri - Golaveraj: 0 (0:0)
  • Bologna - 1 punct - 0 victorii, 1 egal, 0 înfrângeri - Golaveraj: 0 (0:0)
  • Inter - 1 punct - 0 victorii, 1 egal, 0 înfrângeri - Golaveraj: 0 (0:0)
  • Atalanta - 1 punct - 0 victorii, 1 egal, 0 înfrângeri - Golaveraj: 0 (0:0)
  • Shakhtar - 1 punct - 0 victorii, 1 egal, 0 înfrângeri - Golaveraj: 0 (0:0)
  • Sturm Graz - 0 puncte - 0 victorii, 0 egaluri, 1 înfrângere - Golaveraj: -1 (1:2)
  • Barcelona - 0 puncte - 0 victorii, 0 egaluri, 1 înfrângere - Golaveraj: -1 (1:2)
  • RB Leipzig - 0 puncte - 0 victorii, 0 egaluri, 1 înfrângere - Golaveraj: -1 (1:2)
  • Steaua Roșie B. - 0 puncte - 0 victorii, 0 egaluri, 1 înfrângere - Golaveraj: -1 (1:2)
  • Girona - 0 puncte - 0 victorii, 0 egaluri, 1 înfrângere - Golaveraj: -1 (0:1)
  • PSV - 0 puncte - 0 victorii, 0 egaluri, 1 înfrângere - Golaveraj: -2 (1:3)
  • Stuttgart - 0 puncte - 0 victorii, 0 egaluri, 1 înfrângere - Golaveraj: -2 (1:3)
  • AC Milan - 0 puncte - 0 victorii, 0 egaluri, 1 înfrângere - Golaveraj: -2 (1:3)
  • Lille - 0 puncte - 0 victorii, 0 egaluri, 1 înfrângere - Golaveraj: -2 (0:2)
  • Salzburg - 0 puncte - 0 victorii, 0 egaluri, 1 înfrângere - Golaveraj: -3 (0:3)
  • Club Brugge - 0 puncte - 0 victorii, 0 egaluri, 1 înfrângere - Golaveraj: -3 (0:3)
  • Young Boys - 0 puncte - 0 victorii, 0 egaluri, 1 înfrângere - Golaveraj: -3 (0:3)
  • Slovan Bratislava - 0 puncte - 0 victorii, 0 egaluri, 1 înfrângere - Golaveraj: -4 (1:5)
  • Feyenoord - 0 puncte - 0 victorii, 0 egaluri, 1 înfrângere - Golaveraj: -4 (0:4)
  • Din. Zagreb - 0 puncte - 0 victorii, 0 egaluri, 1 înfrângere - Golaveraj: -7 (2:9)