FCSB - Sparta Praga FCSB in preliminarii Gigi Becali Liga Campionilor Gigi Becali / Sursă: Captură PRO TV
Data publicarii: Miercuri 14 August 2024, 12:15
Data actualizarii: Miercuri 14 August 2024, 12:21

Gigi Becali a fost amintit în presa din Cehia, după returul pierdut de FCSB în favoarea Spartei Praga.

Supărarea lui Gigi Becali nu a trecut neobservată de presa cehească, în urma returului dintre FCSB și Sparta Praga.

Campioana Cehiei a obținut biletul către play-off-ul Ligii Campionilor după un meci în care suporterii echipei bucureștene au motive să conteste anumite decizii ale arbitrului danez, Morten Krogh.

• FCSB în Ghencea / Foto: Sport Pictures.

Presa din Cehia îl vede pe Gigi Becali supărat, nervos pe arbitri și înclinat să își critice jucătorii

Becali a contestat cel mai puternic neacordarea unei lovituri de unsprezece metri la Darius Olaru, în minutul 30 al jocului, dar și acordarea a doar cinci minute de prelungiri pentru a doua repriză a partidei.

„Sparta a fost ajutată de arbitri. Ar fi trebuit să câștigăm noi cu 3-2. Patronul FCSB e supărat,” a titrat Sport.cz

„Becali s-a simțit, în primul rând, nedreptățit de arbitraj.”

Publicația a elaborat, scriind: „eșecul cu 2-3 și eliminarea suferită în turul trei preliminar al Ligii Campionilor l-a supărat cu adevărat pe excentricul patron, Gigi Becali. S-a simțit, în primul rând, nedreptățit de arbitri.”

„Becali nu a ezitat nici să își critice jucătorii. I-a criticat în mod special pe Ștefănescu și pe Băluță,” a completat publicația cehească.

Sparta Praga va trebui să treacă de Malmo, dacă vrea să revină în grupele Ligii Campionilor, după o pauză de 19 ani.

De partea apropiată, FCSB va căuta să o învingă pe LASK Linz pentru a ajunge în grupele Europa League pentru prima dată, din 2017 încoace. În sezonul 2017/18, FCSB trecea de grupele Europa League și se oprea abia în primăvara europeană, când a fost învinsă de Lazio, scor 2-5, la general.

Darius Olaru, după FCSB - Sparta Praga 2-3: "A fost fault clar, și adversarii mi-au spus. Arbitrii au fost 60-40 și în tur, și în retur"