Dan Petrescu nu o iartă pe FCSB, după eliminarea din Champions League: ”E o greșeală mare”

Dan Petrescu FCSB FCSB - Sparta Praga Liga Campionilor
Data publicarii: Joi 15 August 2024, 10:19
Data actualizarii: Joi 15 August 2024, 10:19

FCSB a pierdut cu Sparta Praga, scor 2-3 (1-1 în tur) și a fost eliminată din turul 3 preliminar UEFA Champions League.

Campioana României spera la o calificare în grupele UEFA Champions League, care ar fi adus peste 21 de milioane de euro în conturile clubului doar din partea forului european. Acesta a fost obiectivul fixat de Gigi Becali încă de la finalul sezonului precedent.

Doar că acest lucru nu s-a întâmplat, astfel că FCSB va lupta pentu calificarea în grupele Europa League cu austriecii de la LASK Linz.

Înainte de meciul cu Maccabi Petah Tikva, Dan Petrescu, antrenorul celor de la CFR Cluj, a susținut conferința de presă și a vorbit și despre eliminarea celor de la FCSB din Champions League, după 2-3 cu Sparta Praga.

Dan Petrescu: ”E o greșeală mare”

Antrenorul echipei din Gruia consideră că declarațiile lui Gigi Becali de după meciul din tur au reprezentat ”o greșeală mare”. Atunci, după prestația entuziasmantă a FCSB-ului de la Praga, finanțatorul campioanei a spus că echipa sa este ca și calificată în play-off-ul competiției.

„Meseria mea este să încerc să-i conving pe jucători de dificultatea meciului. Tot timpul mi se spune că exagerez, că nu știu ce spun. Dar nu exagerez, dacă luați statistica jucătorilor lor sunt jucători de echipă națională.

După meciul tur, FCSB, din declarațiile conducătorilor lor, erau deja calificați. E o greșeală mare. Mai sunt și unii pe la noi, unele lucruri care nu îmi plac, unele declarații. Eu tot timpul am declarat că va fi meci foarte greu și va fi pe muchie de cuțit, o să vedeți.

Dacă ne gândim că suntem calificați, vom pierde mâine. Cei de la FCSB au pățit asta în prima repriză, au crezut că meciul va fi ușor și s-au trezit apoi prea târziu. Sper ca noi să ne trezim la timp, să nu ne trezim prea târziu. Supără când spun adevărul, dar asta este realitatea”, a spus Dan Petrescu, la conferința de presă.

Rezumat FCSB - Sparta Praga 2-3

Birmancevic a deschis scorul în minutul 13, ca în minutul 28 să realizeze ”dubla” după ce a fructificat impecabil o lovitură de la 11 metri. În minutul 37, Haraslin a dus scorul la 3-0.

În actul secund, FCSB a micșorat diferența în minutul 60, prin Darius Olaru, grație unei execuții de zile mari a căpitanului. Spre final, roș-albaștrii au turat motoarele și au marcat în minutul 85 (Malcom Edjouma), setând scorul confruntării: 3-2 în favoarea cehilor.