David Miculescu, pe val! A prins din ce în ce mai mult curaj la FCSB. Ce zice Charalambous

Elias Charalambous David Miculescu FCSB Maccabi Tel Aviv Liga Campionilor Elias Charalambous / Foto - Gabriel Chirea
Data publicarii: Vineri 26 Iulie 2024, 13:16
Data actualizarii: Vineri 26 Iulie 2024, 13:16

Campioana României a remizat, scor 1-1, împotriva campioanei Israelului, Maccabi Tel Aviv, pe teren propriu, și va pleca cu a doua șansă în retur.

Dan Biton a deschis scorul în minutul 71, dar roș-albaștrii au remizat rapid prin Joyskim Dawa, în minutul 75 , care a și închis tabela.

• David Miculescu / Foto - Gabriel Chirea

Elias Charalambous: "A fost de mare folos!"

Imediat după meci, Elias Charalambous, tehnicianul roș-albaștrilor, a comentat partida.

Antrenorul a rămas plăcut impresionat de prestația lui David Miculescu, jucător intrat la pauză în locul noului venit Daniel Popa.

"(N.r - David Miculescu) A fost de mare folos când a intrat, a ajutat mult echipa. Repet, sunt mulțumit de toți băieții, au făcut tot ce le-am cerut și chiar mai mult. Nimic nu este decis, trebuie să continuăm. Vineri avem un nou meci aici cu Oțelul Galați, ne pregătim. Vedem apoi meciul următor cu Maccabi în Ungaria săptămâna viitoare", a declarat Charalambous pentru PRO TV.

Returul dintre FCSB și Maccabi Tel Aviv este programat pe 31 iulie, pe stadionul "Bozsik Arena" din Ungaria, de la ora 21:00.

Gigi Becali s-a decis după FCSB - Maccabi Tel Aviv 1-1! Schimbare în avanposturi

Omul din fruntea campioanei susține că Daniel Popa trebuie să slăbească trei kilograme și spune că arădeanul adus de la UTA va fi titular.

'Între Miculescu și Popa, da, e diferență mare. Ca atare, Miculescu m-a convins și el va fi cel care va juca titular. Popa nu e de nivelul ăsta, de jocurile astea. Dacă e la FCSB, e la nivelul FCSB-ului, dar el trebuie să slăbească trei kilograme. Are vreo trei kilograme în plus. Dacă nu slăbește, o să aibă probleme mari cu mine. N-a ținut mingea deloc, n-a câștigat dueluri", a declarat Gigi Becali, la televiziunea Prima Sport.

FCSB - Maccabi Tel Aviv 1-1

Meciul a început cu un ritm alert, iar echipa din Israel a avut prima ocazie periculoasă încă din minutul 8, când Eran Zahavi a încercat un șut de la distanță, dar execuția sa a fost imprecisă.

FCSB a replicat prin Alex Băluță, care a fost activ în atac. În minutul 13, a încercat să trimită o pasă periculoasă în careu, dar balonul a fost interceptat. În minutul 16, Băluță a șutat spre poartă, dar portarul advers a respins.

Prima repriză s-a încheiat cu scorul de 0-0, deși au existat ocazii de ambele părți. În minutul 48 al reprizei secunde, Maccabi a avut o oportunitate bună prin Avishay Cohen, dar acesta a trimis în plasa laterală. Alex Băluță a continuat să fie periculos, însă șutul său din minutul 51 a fost parat de Roi Mishpati.

În minutul 71, Maccabi a deschis scorul prin Dan Biton, care a profitat de o respingere în careu și a trimis mingea în poartă. FCSB a egalat rapid, în minutul 75, printr-o lovitură de cap a lui Joyskim Dawa, după o centrare din lovitură liberă a lui Darius Olaru.

Ultimele minute ale meciului au fost intense, cu FCSB în căutarea golului victoriei. În minutul 90+3, Olaru a trimis o centrare periculoasă, dar mingea a părăsit terenul. În minutul 90+6, Olaru a trimis din nou o centrare precisă, dar Musi nu a reușit să ajungă la timp la minge și partida s-a încheiat cu scorul de 1-1.